Opičí babyboom

Opičí babyboom

V druhé polovině října se naše kolekce primátů rozrostla hned o tři jedince. Nejprve se narodilo mládě guerézám pláštíkovým (18. 10.), následující den mandrilům rýholícím (19. 10.) a v závěru měsíce (30. 10.) bodovaly opět guerézy.

Oba druhy patří mezi obyvatele afrického kontinentu, jejich domovinou je tropický prales v oblasti rovníku. Mandrilové mají oblast výskytu podstatně menší, žijí pouze na západní pobřeží Afriky (Kamerun, Kongo, Rovníková Guinea, Gabon). Ani u jednoho druhu nejsou známy přesné početní stavy, ale oba jsou zapsány v Mezinárodní červené knize ohrožených druhů, i když každý v jiné kategorii.

Počátky chovu mandrilů rýholících v naší zoo se datují již k roku 1967, chov pokračuje bez přestávky nepřetržitě až do současnosti. Současný vůdce skupiny Albert pochází z francouzské Zoo Plaisance de Touch, kde se v roce 1998 narodil, a je v pořadí pouze třetím chovným samcem v historii. Albert do naší zoo dorazil jako sedmiletý a chvíli mu trvalo, než skutečně dospěl a vybudoval si u drzých samic dominantní postavení. Jeho první mládě se narodilo v roce 2009, od té doby se třemi samicemi zplodil celkem 18 potomků. Posledním je sameček, který se narodil samici Čardě, která pochází z našeho, ústeckého chovu. Čardě je již 15 let, jedná se o její páté mládě a je již zkušenou matkou, takže odchov probíhá bez jakýchkoli problémů. Celá naše skupina nyní čítá devět členů.

Také naše skupina elegantních gueréz pláštíkových je hodně početná, s posledními dvěma mláďaty chováme celkem 12 jedinců. I guerézy jsou dlouholetými obyvateli naší zoo, záznamy hovoří o 80. letech minulého století. V současné době tvoří základ skupiny samec Kasalo, který k nám přišel v roce 2011 ze Zoo Bojnice, a tři dospělé samice, zbytek jsou odchovaná mláďata různého stáří. Obě rodičky, Doris i Šárka, mají s mateřskými povinnostmi velké zkušenosti, takže se o své potomky pečlivě starají, v jejich náruči je v prvních dnech vidět pouze bílá hlavička. Pro chovatele je zpočátku nemožné vypozorovat pohlaví nových mláďat, je to o trpělivosti a zkušenostech. Ale nyní už zjistili, že starší mládě je sameček a mladší samička. Zajímavé je také sledovat, jak mláďata v průběhu prvních cca šesti měsíců života přebarvují. Narodí se sněhově bílá, s krátkou, trochu kudrnatou srstí. Po několika týdnech začnou tmavnout a zhruba v půl roce je jejich zbarvení stejné jako u dospělých jedinců.

zveřejněno: úterý 13. listopadu 2018 | V. Vrabcová

foto
foto
foto

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě