Podzimní stěhování aligátorů

Podzimní stěhování aligátorů

V pondělí 22. října proběhlo historicky nejpozdnější stěhování našich aligátorů amerických - samce Libora a samice Adély do zimoviště. Obě zvířata jsou chována odděleně, takže je chovatelé a další pracovníci zoo museli odchytit a převážet postupně, ale vzhledem k sehranosti celého týmu to byla záležitost 35 minut.

Díky teplému a slunečnému podzimu mohli být letos oba aligátoři ve svých venkovních expozicích o několik týdnů déle než je obvyklé. Jako prvního čekal odchyt z vypuštěného bazénu Libora, ale po navléknutí smyčky přes hlavu se ho podařilo vtáhnout do bedny velice rychle. Auto s nákladem tentokrát zamířilo k pavilonu slonů, kde byla letos díky podpoře účastníků SEAT ProRace Golf Tour 2017 pořízena a instalována speciální váha potřebná pro sledování hmotnosti našich slonic. Byl na ní zvážen nejprve Libor a později i Adéla. Její hmotnost je 36 kg, samec je o 110 kg těžší. Poté již náklad zamířil na zimoviště, kde oba aligátoři stráví téměř sedm měsíců. V jejich expozicích je udržována teplota cca 27°C, vyhovuje i dostatečná vlhkost, prostor souše je vyhřívaný podlahovým topením, k dispozici mají bazén s vodou o teplotě cca 18-20°C. Častěji zde přijímají potravu, dostávají hovězí maso, kuřata či sladkovodní ryby, kvůli přísunu kolagenu a vápníku i vepřová kolínka, menší Adéle jsou nabízeni i potkani nebo myši. Intervaly krmení se liší podle množství, Libor jednou za tři týdny spořádá cca 5-6 kg, krmná dávka Adély je pochopitelně nižší.

Libor je obyvatelem naší zoo od roku 1974, kdy byl zakoupen od soukromého chovatele za 670 korun československých ve stáří cca 3-4 roky. Adéla je mnohem mladší a drobnější, přišla v říjnu roku 2013 ze záchranného centra Zoo Plzeň, kam se dostala spolu s dalšími třemi samicemi. Všechny byly zabaveny soukromému chovateli, u kterého byly tehdy kontrolou zjištěny nevhodné podmínky k chovu. Adéle bylo tehdy odhadem pět let a pro její malý vzrůst ji chovatelé přezdívali Ještěrka. Když začala dobře přijímat potravu, přejmenovali ji na Adélu, podle známého filmu s masožravou rostlinou :-).

zveřejněno: pondělí 22. října 2018 | V. Vrabcová

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě