Předání ocenění Bílý slon

Předání ocenění Bílý slon

Prestižní ocenění Bílý slon, udělované sdružením Česká zoo, bylo 16. července předáno zaměstnancům zahrady. První místo vyhrála expozice tučňáků brýlových v kategorii přestavba roku. Plaketa byla předána za přítomnosti zástupců statutárního města Ústí nad Labem, za jehož finanční podpory projekt vznikl.

Expozice tučňáků brýlových byla zrekonstruována z původního pavilonu lachtanů kalifornských, jejichž chov byl ukončen v roce 2014. Přestavba započala v říjnu roku 2016 a v prosinci 2017 došlo ke slavnostnímu otevření nové expozice. Prvních deset ptáků bylo transportováno z anglické Zoo&Aquarium Living Coasts, Torquay. O rok později, tedy roce 2018 byla skupina rozšířena o dalších šest jedinců, tentokrát ze Zoo Wroclaw. Zatímco první pokusy o odchov skončily nezdarem, v prosinci roku 2019 přišlo na svět mládě, které mohou návštěvníci pozorovat v expozici dodnes. Mladí ptáci získali zkušenosti s péčí o mladé a prvním odchovaným jedincem je půlroční sameček. 

Samotná expozice se skládá ze tří částí. Velký bazén s umělou krou, písčitá pláž s malým bazénem opatřena hnízdními norami a umělými skalami a vnitřní část expozice, která slouží jako manipulační místnost a prostor pro veterinární zákroky a další operativní činnosti. Ta je obložena dřevem pro přirozený vzhled. Celá expozice je také opatřena systémem filtrace vody. Návštěvníci mohou tučňáky pozorovat z vyvýšené terasy či umělé jeskyně, která je opatřena průhledovými skly pod hladinu vody bazénů.

Předání plakety, které standardně probíhá na slavnostním večeru v prostorách Kapucínského kláštera ve Fulneku, bylo z důvodu zdravotní krize nahrazeno osobní návštěvou organizátorů přímo v daných zoologických zahradách.

zveřejněno: čtvrtek 16. července 2020 | Matěj Kynšt

zástupci statutárního města Ústí n. L. při předávání zástupci statutárního města Ústí n. L. při předávání
horní pohled na expozici horní pohled na expozici
hnízdní dutiny hnízdní dutiny

zimní sezóna: listopad - únor

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: listopad - únor

100,- Kč Dospělí:

50,- Kč Děti, studenti, důchodci:

270,- Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě