Příchod tuleně

Příchod tuleně

Ústecká zoo má nového obyvatele – mladého samce tuleně obecného jménem Robbie. Dnes v osm hodin ráno přicestoval z AquaZoo Leewarden, která leží v severní části Nizozemí.

Ve večerních hodinách byl samec naložen do přepravní bedny a vydal se na cestu do nového domova. Robbie se ze začátku ostýchal, ale po několika okamžicích vylezl z transportní bedny a namířil si to k bazénu, ze kterého na něj zvědavě vykukoval samec Casper. První kontakt mezi samci proběhl zcela bez problému, očichali se a poté již společně plavali v bazénu. Návštěvníci tak mají možnost novou tulení dvojici vidět od prvního okamžiku.

Od července loňského roku byl Casper sám, jeho partnerka Mary musela být bohužel utracena z důvodu chronických problémů s trávicím ústrojím. Po úmrtí Mary jsme hledali novou samici v rámci evropských zoologických zahrad. Bohužel se nám ji dlouhodobě nedařilo nalézt, neboť jich je v populaci málo. Byli jsme v kontaktu s kolegy z Nizozemí, kteří nám nabídli nadbytečného samce. Aby Casper nemusel být další čas sám, rozhodli jsme se pro transport Robbieho.

Robbie se narodil 11. července 2016 v Antwerpách, odkud byl přesunut do nizozemské zoo. Během svého pobytu v AquaZoo se začal učit pomocí targetu základní povely – vzít si rybu z ruky, nechat se dotýkat po těle, dotknout se čumákem ruky apod. Jednotlivé úkony jsou důležité při kontrole zdravotního stavu a případných veterinárních vyšetření. Jeho učení bude pokračovat i u nás a přidáme další povely, které již samec Casper ovládá.

Chov tuleňů v ústecké zoo se datuje k roku 2001, kdy ze Zoo Nordhorn přišel tehdy dvouletý Junior a tříletá samička Jenny. Po jejím úhynu v roce 2005 dorazila roční samička Mary z dánské Zoo Odense.  V roce 2010 přišlo na svět první mládě tuleně obecného nejen v historii naší zoo, ale také v rámci českých a slovenských zoologických zahrad. Malá samička Jente bohužel po třech měsících náhle uhynula, příčinou byl otok mozku. V roce 2013 doplnila skupinku dvouletá Zola z německé Zoo Karlsruhe a po úmrtí samce Juniora přišel v roce 2016 samec Casper.

zveřejněno: úterý 3. března 2020 | Nikola Roštejnská

foto
foto
foto

zimní sezóna: listopad - únor

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: listopad - únor

100,- Kč Dospělí:

50,- Kč Děti, studenti, důchodci:

270,- Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě