Příchod tuleně obecného

Příchod tuleně obecného

Do naší zahrady dorazil v pátek třináctého nový obyvatel. Byla jím mladá samička tuleně obecného jménem Ayma, která přišla na svět v létě tohoto roku v Zoo Le Pal ve Francii. Mladá tulení samice byla po příjezdu ubytována v zázemí na povinnou karanténu. Její příchod je dalším krokem k vytvoření nové chovné skupiny.

Chov tuleňů započal v naší zoo v roce 2001, prvními obyvateli se stali samec Junior a samice Jenny. O čtyři roky později došlo k úhynu samice kvůli vrozené srdeční vadě, a proto k samci přišla nová samice jménem Mary. V roce 2010 přišlo na svět první mládě tuleně obecného nejen v historii naší zoo, ale také v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad. Malá samička pojmenovaná Jente bohužel po dvou měsících náhle uhynula, pitva prokázala jako příčinu úmrtí otok mozku.  V roce 2013 došlo ke dvěma změnám. Tehdejší bazén prošel rekonstrukcí, kdy se šestinásobně zvětšil objem a dvojnásobně navýšila hloubka. Tato přestavba přinesla i prestižní ocenění v soutěži Bílý slon. Díky rozšíření kapacity bazénu mohla přijít druhá samice jménem Zola z německé Zoo Karlsruhe. O dva roky později uhynul samec Junior a o další rok později přicestoval samec Casper z nizozemské AquaZoo Friesland. Poslední roky chovu tuleňů příliš nepřály, neboť v období dvou let došlo ke dvěma úhynům. Samička Zola podlehla neléčitelné formě virového onemocnění a v loňském roce musela být utracena samice Mary po dlouhé chronické nemoci zažívacího traktu. V letošním roce jsme se dočkali příchodu samce Robbieho, kterého nyní doplnila mladá samice Ayma. 

Tuleni obecní patří mezi ploutvonožce obývající severní oblasti Tichého a Atlantického oceánu. Zatímco po souši se pohybují pomalu a neohrabaně, ve vodě se jedná o velmi rychlé a schopné plavce. Živí se především rybami a dalšími mořskými tvory, které loví v hloubce kolem dvou set metrů, avšak jsou schopni dosáhnout až dvojnásobek tohoto ponoru. Hlavními predátory tuleňů jsou především kosatky, žraloci a lední medvědi. Další nebezpečí hrozí ze strany nadměrného rybolovu a ztráty přírodních pobřežních oblastí.

zveřejněno: úterý 24. listopadu 2020 | Matěj Kynšt

zimní sezóna: listopad - únor

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: listopad - únor

100,- Kč Dospělí:

50,- Kč Děti, studenti, důchodci:

270,- Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě