Zoo Ústí nadl Labem Zoo Ústí nadl Labem

Radost z dalších přírůstků

Radost z dalších přírůstků

Návštěvníci naší zoo se mohou průběžně pokochat řadou mláďat, která se v průběhu posledních týdnů narodila. Některá (jako např. naši tučňáci :-)) jsou jejím zrakům ještě ukryta, některá mohou pozorovat od prvního dne po narození.

Ve výbězích v horní části zoo se před 14 dny narodilo mládě jihoamerickým alpakám, což je domestikovaný druh lamy. V Jižní Americe chová zejména kvůli jemné a husté srsti, která se pravidelně stříhá, spřádá a vlna se využívá na pletení různých výrobků a oděvů. Malá samička má tmavě hnědou barvu, přičemž zbarvení potomků je pro nás vždy překvapením, protože se projevuje genetika a mláďata mohou být úplně jinak zbarvená než jejich rodiče. Stádečko tohoto druhu čítá jednoho chovného samce a tři samice, a návštěvníci je mohou pozorovat ve společném výběhu s jejich příbuznými velbloudy dvouhrbými. V protějším výběhu žije rodinka dalšího domestikovaného druhu lam, což je lama krotká, která dosahuje větší velikosti. Samička má šedou barvu a jedná se o přírůstek po dlouhých šesti letech. Naše zoo chová ze čtyř druhů lam hned tři, kromě těchto dvou se u nás mohou ve výběhu pod pavilonem slonů návštěvníci setkat i s lamou guanako, což je divoká forma.

Další mládě se nachází v Bornejském pavilonu v expozici naproti orangutanům bornejským. Své první mládě odchovává samice velemyši obláčkové, která přišla letos v březnu z německé Zoo Neunkirchen. Po svém příchodu byla poměrně plachá, většinu času trávila v dutině kmenu, nevylézala přes den ani na krmení, takže chovatelé žádnou komunikaci se samcem nepozorovali. Když se ze stromové dutiny začaly ozývat typické zvuky, bylo jasné, že je tam mládě. Narodilo se 15. května a díky tomu, že nyní již samice doupě občas opustí, mohou je chovatelé i vizuálně kontrolovat.

Příležitostí pozorovat tato zvířata s noční aktivitou mohou být např. večerní prohlídky, které již čtvrtým rokem zoo nabízí během prázdnin vždy jednou za 14 dní v pátek. První se koná již tento týden, tedy 28. června. Začátek je v 19.30 hodin a podle okolností trvá zhruba 90-120 minut. Skupinku cca 15 osob doprovází průvodce, který zároveň účastníkům vypráví zajímavosti ze života zvířat, která pozorují. Prohlídky jsou určeny dospělým osobám a dětem od 10 let, je nutné objednat se předem pomocí formuláře na našich webových stránkách.

zveřejněno: úterý 25. června 2019 | V. Vrabcová

zimní sezóna: listopad - únor

od 9.00 do 16.00 h Pokladna zoo:

horní vstup uzavřen

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

V březnu je horní pokladna otevřena pouze během víkendů.

více

zimní sezóna: listopad - únor

100,- Kč Dospělí:

50,- Kč Děti, studenti, důchodci:

270,- Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě