Saola – tajuplný kopytník

Saola – tajuplný kopytník

Objev saoly v roce 1992 se stal zoologickou senzací 20. století. Toto zvíře je obyvatelem Annamského pohoří na hranicích Laosu a Vietnamu a navzdory intenzivním snahám Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) se tento druh dostal na pokraj vyhynutí. Podle odhadů přežívá v přírodě pravděpodobně nanejvýš 100 jedinců.

Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO), a tudíž i naše zoo, se připojuje k celosvětovému úsilí o záchranu kriticky ohroženého „asijského jednorožce“. Tím by mohlo být vybudování prvního záchranného chovného centra na světě včetně koordinovaného chovného programu a vytvoření životaschopné záložní populace saoly v lidské péči pro případ jejího vyhubení v přírodě. V rámci mezinárodní spolupráce na jeho vznik přispělo již 22 evropských a severoamerických zoologických zahrad částkou více než 350 tisíc dolarů. Ředitelé českých a slovenských zoologických zahrad, které jsou členy UCSZOO, se na Valné hromadě pořádané v Safari Parku Dvůr Králové nad Labem jednohlasně rozhodli připojit se k těmto snahám a záchranu saoly rovněž finančně podpořit částkou 100 tisíc Kč.

Kampaň na shromáždění finančních prostředků spustila v rámci IUCN pracovní skupina pro saolu (Saola Working Group) vedená koordinátorem Billem Robichaudem, ve spolupráci s vietnamskou a laoskou vládou, již 1. října 2017. „I když bude záchranný chovný program riskantním počinem, neboť o způsobu života, chování a rozmnožování saol zatím nic nevíme, je to jediná zbylá možnost, jak zachránit toto úchvatné zvíře před vyhubením,“ říká. Saola Working Group ve spolupráci s vietnamským ministerstvem zemědělství a rozvoje venkova zvolilo za místo pro výstavbu prvního centra na chov saoly na světě Národní park Bach Ma ve Vietnamu.

Další člen komise a ředitel ochrany druhů v organizaci Global Wildlife Conservation (GWC), Barney Long, uvádí: „Zoologické zahrady patří dlouhé roky k největším podporovatelům ochrany saoly. Současné snahy představují poslední příležitost, jak zachránit saolu před vyhynutím. Zoologické zahrady jsou nesmírně důležitou součástí tohoto úsilí, a to nejen v otázce finančních prostředků, ale rovněž z technického hlediska. Přinášejí odbornost a znalosti, které budeme potřebovat, aby odchyt, transport, péče a chov těchto zvířat v lidské péči probíhaly bezpečně a efektivně.“

Od objevu toho druhu bylo z přírody odchyceno pouhých přibližně 10 saol. Všechny byly odchyceny obyvateli vesnic v Laosu a Vietnamu. Bez profesionální veterinární a chovatelské péče však tato zvířata přežila nanejvýš pouhých několik měsíců. Poslední odchycení saoly bylo zdokumentováno v roce 2010. Biologové saolu v přírodě od jejího objevení vyfotografovali pouze pětkrát, a to vždy jen prostřednictvím fotopastí – dvakrát v Laosu a třikrát ve Vietnamu. Nejnovější fotografie byla pořízena v roce 2013, kdy fotopast Světového fondu na ochranu přírody (WWF) zachytila saolu v rezervaci Quang Nam Saola Reserve ve středním Vietnamu. Byl to první snímek saoly v přírodě po více než 15 letech.

 

Kontaktní osoby:

  • Mgr. Erich Kočner, prezident UCSZOO, ředitel Zoo Košice, kocner@zookosice.sk
  • Ing. Roman Horský, ředitel Zoo Zlín, romanhorsky@zoozlin.eu
  • Mgr. Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha, director@zoopraha.cz
  • Ing. Petr Čolas, ředitel Zoo Ostrava, info@zoo-ostrava.cz
  • Lindsay Renick Mayer, Global Wildlife Conservation, lrenickmayer@globalwildlife.org

Foto: Divoká saola zachycená fotopastí v centrálním Laosu (Bolikhamxay Province) v roce 1999. (použití se svolením Williama Robichauda)

zveřejněno: pátek 3. srpna 2018 | V. Vrabcová

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě