Seniorka Zamba

Seniorka Zamba

V pondělí 19. listopadu jsme si připomněli významné výročí – uplynulo přesně 38 let, kdy do naší zoo dorazili první nosorožci v historii zoo. Jednalo se tehdy o dvě samice, Sašu a Zambu. O několik dní později (4. prosince) k nim přibyl ještě samec Dan.

Celé trio pocházelo z jihoafrické rezervace Umfolozi a do tehdejší Československé socialistické republiky se spolu s dalšími zvířaty dostalo díky expedicím Ing. Josefa Vágnera, ředitele královédvorské zoo. Dan a Saša bohužel před deseti lety uhynuli v důsledku vysokého věku, ale Zamba se stále drží. Její přesné datum narození neznáme, ale v době odchytu v roce 1972 byla cca dvouletá, takže díky tomu byl tehdy určen rok narození – rok 1970. V evropských zoologických zahradách žije ještě několik jedinců, kteří pocházejí ze stejné oblasti a jejich odhadovaný rok narození je podobný, takže Zamba co se týče věku nosorožců tuponosých se podle údajů ZIMS řadí na 4.-6. místo v Evropě. Každopádně v Unii českých a slovenských zoologických zahrad se jedná o nejstaršího jedince svého druhu.

Soutěžení o věk není vůbec podstatné, nejdůležitější je, že Zamba je stále čilá, i když její zdravotní stav samozřejmě souvisí s počtem let. Chovatelé jí kvůli tomu věnují zvýšenou péči a pozornost. Dostává více vitamínů, minerálních doplňků a medikamentů na výživu kloubů, krmnou dávku více přizpůsobují jejím chutím. V chladnějším období tráví více času ve stáji, do venkovního výběhu chodí na kratší dobu, většinou okolo poledne, kdy je nejtepleji.

Na dnešní slavnostní den pro ni chovatelé připravili „dort“, který složením odpovídá běžné krmné dávce (jablka, mrkev, červená řepa, seno, šrot), ale byly v něm výjimečně i nějaké dobrůtky navíc, jako např. banány, hroznové víno, kiwi či žlutý meloun. Zambu kvůli její výjimečnosti podporují i někteří naši partneři a k dnešnímu výročí jí věnovali řadu praktických darů – od firmy NutriHorse dostala 20 kg směsi NutriHorse Standard, což je základní denní doplněk obsahující potřebné minerální látky, mikroprvky a vitaminy, které zajišťuje dobrou kondici a dobrý zdravotní stav. Firma Sundirect věnovala speciální topnou lampu, která bude umístěna ve stáji nad místem, kde Zamba leží, aby se nyní v zimě pod ní mohla vyhřívat.

K jejímu výročí jí přišly popřát děti z MŠ Pomněnka Krásné Březno, které jí zazpívaly písničku a řediteli zoo předaly obrázky, které kvůli této návštěvě speciálně nakreslily. Doufejme, že tyto děti budou mít možnost spatřit nosorožce i jako dospěláci, protože ve volné přírodě je bohužel situace alarmující. Stále se stávají obětí pytláků kvůli ilegálnímu lovu, kdy důvodem jsou jejich rohy a tradiční pověra v jejich zázračné léčivé účinky. Světový fond na ochranu přírody (WWF) v roce 2011 vyhlásil 22. září Mezinárodním dnem nosorožců. Cílem je ukázat na bezprostřední nebezpečí vyhubení, které těmto zvířatům hrozí, a na nutnost ochrany a účinného boje proti pytlákům.

V naší zoo se v letech 1986-1993 narodila celkem tři mláďata. Jejich rodiči byli Dan a Saša, Zamba nikdy mláďata neměla. Prvorozený Sagan byl přesunut do Zoo v Cabarcenu ve Španělsku, kde se v roce 2013 poprvé stal otcem (sameček Cosme). Druhorozený Doran (nar. 1991) žil od roku 1996 v Belo Horizonte  (Brazílie), kde bohužel letos v únoru uhynul. Nejmladší Dino (nar. 1993) se po přesunu do Zoo Poznaň jako šestiletý úspěšně zapojil do reprodukce, nyní žije v Zoo Erfurt.

zveřejněno: pondělí 19. listopadu 2018 | V. Vrabcová

foto
foto
foto

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě