Spojování tuleňů

Spojování tuleňů

Rok 2020 byl v naší zoo velmi pestrý, a to především u tuleňů obecných, kde došlo k několik transportům. Po úhynu samice Mary v roce 2019 zůstal v expozici pouze samec Casper, kterému od loňského března dělal společnost samec Robbie z AquaZoo Leewarden.

Ten u nás zůstal až do prosince 2020, kdy byl převezen do Zoo Jihlava, kde na něj již čekaly dvě tulení samice. Prosincový transport nebyl plánován náhodně, místo Robbieho totiž koncem roku přivítala naše zoo dvě tulení samičky. První je necelý rok stará Ayma, která přicestovala z francouzského Le Pal. V druhém případě se jedná o jedenáctiletou samici Sally. Obě zvířata byla po transportu ubytována v zázemí, kde nejprve proběhla povinná karanténa a série veterinárních vyšetření a testů.

V pátek nastal finální okamžik více než roční snahy o vytvoření nové chovné skupiny. Obě samice jsme postupně převezli ze zázemí do připravené venkovní expozice, kde na ně již čekal samec Casper. Samice byly po vypuštění do expozice zprvu trochu opatrné a začaly prozkoumávat nové prostředí. Po chvíli se však osmělily a začaly se družit s Casperem, kterého jejich přítomnost očividně zaujala. Nyní nezbývá než čekat, jak se skupina harmonizuje a bude společně vycházet. Věříme, že vše půjde dobře a v budoucnu se dočkáme úspěšných odchovů.

Nyní si musí samice zvyknout na nové prostředí, ale také všechna zvířata na sebe navzájem. Současný stav skupiny, tedy jeden samec a dvě samice v různém věku, je ideální podobou pro další chov a zcela odpovídá kapacitě expozice. Nové tuleně čeká trénink povelů a úkonů, které musejí zvládnout pro jejich správný a bezpečný chov. Využívají se při veterinárních zákrocích, transportech a celkové péči o tato zvířata.

zveřejněno: pondělí 11. ledna 2021 | Matěj Kynšt

samička Ayma samička Ayma
samička Sally samička Sally

zimní sezóna: listopad - únor

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: listopad - únor

100,- Kč Dospělí:

50,- Kč Děti, studenti, důchodci:

270,- Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě