Stěhování Libora

Stěhování Libora

Ve středu 2. října proběhlo stěhování aligátora amerického Libora do zimoviště. I v letošním roce se uskutečnil transport podle předem stanoveného scénáře a díky tomu, že se pravidelně opakuje, je to pro chovatele a ostatní pracovníky zoo již rutinní záležitost.

Vzhledem k teplému počasí mohl být aligátor ve svém „letním bytě“ až do začátku měsíce října. Pro úspěšný přesun je zásadní přetáhnout aligátorovi přes hlavu smyčku z lana a s jeho pomocí jej vtáhnout do přepravní bedny. Ta se naloží do auta, což není zcela „lehká“ záležitost, neboť Libor váží 146 kg a spolu s bednou se jedná o celkovou váhu nad 235 kg. Ode dnešního dne čeká Libora přibližně osmiměsíční pobyt ve vytápěném zimovišti, kde je udržována teplota i dostatečná vlhkost. Prostor souše je vyhřívaný podlahovým topením a k dispozici má i bazén s vodou o teplotě 18–20 °C. Častěji zde přijímá potravu, dostává zejména hovězí maso, kuřata či sladkovodní ryby, kvůli přísunu kolagenu a vápníku i vepřová kolínka. Intervaly krmení se liší podle množství, Libor jednou za tři týdny spořádá cca 5–6 kg masa.

Libora mohou návštěvníci již desítky let vidět na stejném místě, na rozcestí k pavilonu opic ve spodní části zoo. Většinou zde nehybně leží a vykazuje nízkou aktivitu. V roce 2010 zde byl instalován kamerový systém proti neukázněným návštěvníkům, kteří Libora ohrožují házením kamenů či jiných předmětů, několikrát jej zranili a bohužel i letos jsme museli několik těchto případů řešit. Aligátor Libor je nejstarším zvířetem naší zoo. Přišel v roce 1974 ve věku cca 3–4 let od soukromého chovatele, kdy byl zakoupen za 670 korun československých. Ústecká zoo chová také samici Adélu, která přišla v roce 2013 ze záchranného centra Zoo Plzeň. S ohledem na rozdíl velikostí a hmotností obou jedinců se obáváme, že by jí samec mohl v malém venkovním výběhu ublížit, proto žijí každý zvlášť. V zimovišti je však k dispozici větší bazén, kde jsme začátkem roku oba jedince spojili, neboť byly vypozorovány akustické projevy říje. Adéla po prvním spojení nesnesla žádná vejce, a proto do budoucna nevylučujeme další spojení.

zveřejněno: středa 2. října 2019 | Nikola Roštejnská

foto
foto

zimní sezóna: listopad - únor

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: listopad - únor

100,- Kč Dospělí:

50,- Kč Děti, studenti, důchodci:

270,- Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě