Zoo Ústí nadl Labem Zoo Ústí nadl Labem

Světový den zvířat

Světový den zvířat

V sobotu 7. října se v naší zoo budou konat oslavy Světového dne zvířat, který je oficiálně stanoven na 4. října, v den úmrtí Svatého Františka z Assisi, patrona a přítele všech němých tváří a velkého ochránce zvířat.

V naší zoo je svátek zvířat od roku 2002 spojován s poděkováním adoptivním rodičům, patronům a dalším příznivcům; toto propojení nám připadá více než symbolické. Stejně jako v minulých letech i letos využíváme první říjnový víkend k uspořádání akce pro pozvané (Den přátel zoo) s připraveným programem, ale jeho druhé části se mohou zúčastnit i všichni návštěvníci zoologické zahrady. Odpolední program u restaurace Koliba začíná již ve 13.00 hodin vystoupením hudební skupiny Nepitch Band, která přispěje k pohodové atmosféře a upozornění na oficiální zahájení. To je stanoveno na 14.00 hodin, kdy ředitel zoo Ing. Roman Končel všechny přítomné přivítá a předá dlouhodobým a významným adoptivním rodičům zlaté certifikáty, popř. velkoformátovou fotografii „jejich“ zvířete od fotografa divočiny a příznivce ústecké zoo Petra Slavíka. Poté dojde k požehnání zvířatům i celé zoologické zahradě od zástupce Diecéze Litoměřice, pověřeného kněze R. D. Mgr Tomasze Dziedzice, který přijal pozvání na tuto akci právě kvůli propojení s osobou Svatého Františka z Assisi. Následovat bude další program – dog dancing (Irene Wild), vystoupení stepařů (Crock 14), ukázka zvířat a další část hudebního vystoupení. Zoo poprvé navštíví zpěvačka Eva Pilarová, která povypráví o svém vztahu ke zvířatům.

Pro pozvané příznivce zoo začne program již okolo 11.00 hodiny, po příchodu a prezenci u spodního vchodu do zoo obdrží dárkové tašky s propagačními materiály zoo a poukázkou na občerstvení v restauraci Koliba spolu s dárky od sponzorů akce – Coca-Coly a Hypermarketu Globus Trmice. V menších skupinkách je čeká komentovaná prohlídka spodní části zoo s průvodci a upozorněním na novinky uplynulého roku, ať již se jedná o narozená mláďata, nová zvířata či stavební činnost. U pavilonu šelem si budou moci vyzkoušet některé zooprofese v soutěži O zaměstnance měsíce, přičemž jeden vylosovaný výherce obdrží diplom a originální cenu.

V současné době máme za posledních 12 měsíců 124 adoptivních rodičů, kteří naší zoologické zahradě věnovali 398.400 Kč. Jedná se o soukromé osoby, firmy či školní kolektivy. Mezi nejoblíbenější zvířata patří menší šelmy či primáti, tropické žabky, sovy, papoušci, plazi (želvy, ještěři, hadi…), nejvíce smluv je uzavřeno na částku mezi 1.000 a 5.000 Kč. Projekt patronů vznikl před šesti lety, tedy v roce 2011. Snahou bylo vyjít vstříc těm, kteří mají oblíbené konkrétní zvíře, ale nedisponují tak vysokou částkou na krmení. Většinou se jedná o příspěvek ve výši 1.000-2.000 Kč, oblíbené jsou velké šelmy, orangutani či sloni. Patronů máme za posledních 12 měsíců celkem 37 a přispívají částkou 130.000 Kč. Za každou, i menší částku, jsme vděčni a věříme, že tento způsob poděkování naši příznivci ocení a že si tento den užijí.

zveřejněno: 5. října 2017 | V. Vrabcová

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Pokladny zoo:

od 9.00 do 18.00 h Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

V březnu je horní pokladna otevřena pouze během víkendů.

více

letní sezóna: duben - září

120,- Kč Dospělí:

60,- Kč Děti, studenti, důchodci:

310,- Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě