Transport orangutanů

Transport orangutanů

Orangutany bornejské chováme již od roku 1989. Pár těchto lidoopů přicestoval kvůli natáčení filmu Marie Poledňákové Dva lidi v zoo. Po příjezdu byli oba vyhublí a v dosti zuboženém stavu, což napovídalo, že s jejich původem není něco v pořádku.

Po kontrole přiložených materiálů se ukázalo, že zoologická zahrada, odkud měli pocházet, neexistuje. S největší pravděpodobností se tak jednalo o divoké orangutany odlovené pro nelegální obchod se zvířaty. Po veterinárních prohlídkách a následné péči dostali oba jedinci jména Ňuňák a Ňuninka. Ve filmu si díky jejich rozdílnému zevnějšku zahrál nakonec pouze Ňuňák a po skončení natáčení již zůstali deponováni v naší zoo.

Za jejich společné soužití se jim podařilo zplodit celkem pět mláďat. První byla v 1998 samička Raja, která bohužel v jednom roce života uhynula. Po ní se narodil v roce 2000 samec Ámos, který dostal Ňuňákovo filmové jméno. Ten odcestoval do Zoo Apeldoorn v roce 2008, kde se již několikrát sám stal otcem. Dalším mládětem byl v roce 2007 samec Budi, který našel domov v zoologické zahradě v Kolíně nad Rýnem, kde i on zplodil potomky. Následovala samice Cantik, která je dodnes chována spolu se svou matkou. Posledním mládětem byla samička narozená v roce 2016, avšak po dvou měsících života uhynula. Všechna jejich odchovaná mláďata mají díky svému původu velkou cenu v dalších evropských chovech.

Poslední léta u nás chovu orangutanů nepřála, u samce Ňuňáka musela být v listopadu 2017 provedena eutanázie kvůli vážnému plicnímu onemocnění, a tak zde zůstala pouze samice Ňuninka spolu se svou dcerou Cantik. Také pavilon orangutanů je již z dnešních měřítek nevyhovující a pro další chov nevhodný. Ňuňinka má ve svých třiceti letech stále vysokou pravděpodobnost rozmnožování. Pro samičku Cantik, jež právě dospívá, je ideální čas seznámit se s budoucím partnerem. Proto nám bylo koordinátorem chovu doporučeno přesunout obě samice do vhodného chovného zařízení. Přestože nás odchod těchto zvířat mrzí, jsme rádi, že se obě samice znovu zapojí do chovu.

V současné době vzniká projektová dokumentace pro nový pavilon primátů v horní části zoo. Jeho realizace bude časově odpovídat rozsahu stavby a po dokončení k nám budou přesunuti orangutani noví. Konkrétně by se mělo jednat o pár dospělých jedinců, samce jménem Sungay ze zoo v Madridu a sedmiletou samičku jménem Daya ze Zoo Rhenen.

zveřejněno: čtvrtek 6. srpna 2020 | Matěj Kynšt

foto

zimní sezóna: listopad - únor

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: listopad - únor

100,- Kč Dospělí:

50,- Kč Děti, studenti, důchodci:

270,- Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě