Úhyn mláděte tučňáka

Úhyn mláděte tučňáka

Jak jsme již několikrát informovali, v letošním roce se našim tučňákům brýlovým (samec Alfie, samice Bobina) podařilo zplodit dvě mláďata. Bohužel, jedno z nich po cca šesti týdnech uhynulo.

Jednalo se o první odchov v naší zoo, a zároveň i v rámci republiky. Díky záběrům z fotopasti bylo možné sledovat stavbu hnízda, inkubaci, líhnutí i péči o mláďata. V druhé polovině června se mláďata začala objevovat i na kraji skalnaté hnízdní dutiny, ale na začátku července došlo k nečekané komplikaci – rodiče je náhle přestali krmit. Chovatelé tedy zkusili mláďata dokrmovat, ale podle jejich hmotnosti bylo zřejmé, že rodiče od začátku upřednostňovali starší, aktivnější mládě. Menší mládě i přes snahu chovatelů bohužel 4. července uhynulo.

V tuto chvíli vypadá, že dokrmování problém vyřeší. Mládě je několikrát denně odchyceno, zváženo a podle přírůstků hmotnosti krmeno. Množství potravy i četnost krmení je upraveno podle váhových přírůstků. Rodiče jej sice zpočátku bránili, ale nyní po víkendu si ho již nevšímají. Po každém krmení, které probíhá v zázemí, je mládě hned vráceno k ostatním, aby neztratilo kontakt s hejnem. Naštěstí je dostatečně životaschopné, střídavě se pohybuje i na volném prostoru písčité pláže, takže je návštěvníci mohou pozorovat i během dne. V přikrmování budou chovatelé pokračovat ještě několik měsíců, protože mláďata tohoto druhu se osamostatňují až kolem 5. měsíce, sama ryby ještě sníst neumějí.

Zoo avizovala na začátku prázdnin soutěž Vyfoť si svého tučňáka, která se uskuteční i přes tuto skutečnost. Hlavní cenou fotosoutěže je setkání u tučňáků v doprovodu chovatele či jiného pracovníka zoo, komentovaná prohlídka chovatelského zařízení včetně ukázky zázemí. Dále bude výherce pozván na slavnostní křtiny, které proběhnou v sobotu 5. října 2019 při akci Světový den zvířat, s možností výběru jména. Podmínky soutěže jsou uvedeny na webových stránkách zoo v oddíle Kalendář akcí.

zveřejněno: úterý 9. července 2019 | V. Vrabcová

zimní sezóna: listopad - únor

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: listopad - únor

100,- Kč Dospělí:

50,- Kč Děti, studenti, důchodci:

270,- Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě