Úhyn Zamby

Úhyn Zamby

V pondělí 22. července 2019 došlo v naší zoo k eutanazii samice nosorožce tuponosého Zamby. Byla nejstarším nosorožcem svého druhu v Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) a v Evropě se podle údajů ZIMS řadila na čtvrtou pozici.

Dle vyjádření veterinárního lékaře Václava Poživila došlo v minulém týdnu v rámci chronických orgánových onemocnění a vzhledem ke stáří zvířete ke zhoršení zdravotního stavu, které v pondělí ráno vyústilo v koliku, která byla příčinou akutního selhání organismu. Vzhledem k bolestem a dalšímu nepříznivému zdravotnímu stavu bylo následně přistoupeno k eutanazii. Při pitvě se prokázaly změny neslučitelné se životem. Následně byly odebrány vzorky a nyní čekáme na laboratorní výsledky.

Zamba dorazila do Ústí nad Labem 19. listopadu roku 1980 společně se samicí Sašou, o několik dní později se k nim připojil ještě samec Dan. Celé trio pocházelo z jihoafrické rezervace Umfolozi a do tehdejší Československé socialistické republiky se spolu s dalšími zvířaty dostalo díky expedicím Ing. Josefa Vágnera, ředitele královédvorské zoo. Zamba byla v době odchytu v roce 1972 cca dvouletá, takže její rok narození byl odhadnut (1970). Po úhynu Dana a Saši v roce 2008 žila v zoo sama, s výjimkou několika měsíců v roce 2014, kdy zoo hostila samce Pabla ze Zoo Veszprém kvůli rekonstrukci jeho expozice.

Další budoucnost chovu nosorožců v ústecké zoo je zatím předmětem jednání, ať již se zřizovatelem, statutárním městem Ústí nad Labem, či s koordinátorem EEP. Jedním z opatření, které by bylo nutné provést, je úprava povrchu výběhu, který byl často předmětem kritiky. Na tuto úpravu máme již od zřizovatele přislíbeny finanční prostředky, které bychom měli v nejbližší době obdržet. Asfaltový povrch musí být odstraněn a nahrazen přirozeným materiálem, úpravy se budou týkat i bezpečnosti příkopu a dalšího zařízení výběhu.

zveřejněno: čtvrtek 25. července 2019 | V. Vrabcová

foto
foto
foto

zimní sezóna: listopad - únor

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: listopad - únor

100,- Kč Dospělí:

50,- Kč Děti, studenti, důchodci:

270,- Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě