Významné zebří výročí

Významné zebří výročí

Naše zoo si dnes připomíná významné výročí chovu zeber Hartmannové. První skupina zvířat k nám dorazila 15. listopadu 1975 ze Zoo Dvůr Králové. Jednalo se o skupinu deseti klisen a dvou samců ve věku přibližně tří let. Všechna zvířata pocházela z přímého odchytu ve volné přírodě a byla dovezena v rámci jedné z expedic Ing. Josefa Vágnera z jihozápadní Afriky. Chovem tohoto druhu se tehdejší zoo posunula na úroveň uznávaných evropských zařízení.

Za více než čtyři dekády se stal ústecký chov jedním z nejvýznamnějších v Evropě. Narodilo se zde celkem sto osm mláďat, která výrazně pomohla rozšířit chov těchto lichokopytníků v řadě světových institucí. Prvním narozeným mládětem byl hřebec Markýz v roce 1977 a prozatím posledním přírůstkem se stal loni narozený hřebec Lancelot. V minulosti naše zoo vedla plemennou knihu tohoto druhu a fungovala jako koordinátor evropského chovného programu. 

V roce 2011 byl otevřen nový pavilon zeber ve střední části areálu zahrady. Pavilon disponuje čtrnácti boxy s obslužnou uličkou, manipulační místností, skladem krmiva a pěti venkovními výběhy. Jeden je travnatý a slouží především k pastvě. Zbylé čtyři pokrývá šotolina, díky které dochází k samočinnému obrušování kopyt. Ta díky tomu nepřerůstají a není nutné provádět pravidelné broušení pod narkózou.

Výročí jsme si připomněli spolu se zvířaty přímo ve výběhu. Pro každou z deseti zeber byl připraven dort z mrkve, sena a dalších dobrot, na kterých si tito afričtí kopytníci rádi pochutnávají. Jelikož u těchto zeber panuje velmi přísná hierarchie, každá zebra dostala vlastní dort, aby nedošlo k žádným potyčkám.

zveřejněno: neděle 15. listopadu 2020 | Matěj Kynšt

foto
foto
foto

zimní sezóna: listopad - únor

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: listopad - únor

100,- Kč Dospělí:

50,- Kč Děti, studenti, důchodci:

270,- Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě