Zoo Ústí nadl Labem Zoo Ústí nadl Labem

Vzácný odchov na pavilonu šelem

Vzácný odchov na pavilonu šelem

čtvrtek 1. června 2006

Od soboty 3. 6. bude návštěvníkům ústecké ZOO umožněno vidět určitě nejvzácnější odchov letošního roku. Jedná se o samičku levharta mandžuského, která se narodila 18. dubna.

Samička vzácného levharta mandžuského se narodila v úterý 18. dubna, jedná se bezesporu o zatím nejvzácnější odchov v ústecké ZOO v letošním roce. Od začátku se chovatelé ústecké zoologické zahrady, v čele s Věrkou Hrnečkovou (na snímku) a veterinářem MVDr. Václavem Poživilem,  snažili o co nejpřirozenější podmínky pro odchov mláděte. Proto doposud návěštěvníci ústecké ZOO neměli možnost ani Kiaru ani mládě spatřit. První tři týdny byly zaznamenávány pouze zvukové projevy, podle nichž se usuzovalo, že se jedná o jedno, maximálně dvě koťata. Matka Kiara se projevila jako vzorná matka, což je velké plus do budoucna, neboť se jedná o její první mládě po první březosti a po prvním páření, které proběhlo v lednu. Po třech týdnech se podařilo matku na chvíli oddělit a zjistit, že má pouze jedno zdravé mládě, samičku.  Mládě prodělalo v předchozích dnech nezbytná veterinární ošetření včetně očkování a odčervení a zvážení. Je zajímavé, že během týdne přibralo více jak půl kilogramu, neboť při prvním vážení dosahovala jeho hmotnost 2,2 kg, nyní váží již 3 kg. Vzhledem k tomu, že je zcela zdravé a již schopné samostatného pohybu, rozhodli se zoologové ústecké ZOO odkrýt expozici, kde se Kiara s mládětem zdržuje i pro veřejnost, a to od soboty 3. června. Pokud budou mít návštěvníci štěstí, uvidí mládě, které se po většinu dne ještě zdržuje v porodní boudičce a vylézá jen občas, na vlastní oči. 

Levharti tvoří kolem 20 poddruhů, z nich je právě levhart mandžuský nejohroženější. Ve volné přírodě se vyskytoval na území Číny, Koreje a Ruska. V současné době žije již jen v Rusku v kraji Primorsko. Jeho počty ve volné přírodě se odhadují na 40 – 50 kusů. Také v zoologických zahradách se jedná o velmi vzácné zvíře, jehož chov je přísně řízen v rámci Evropských chovných programů. Vzhledem k nízkému počtu zvířat se jen obtížně daří sestavovat nepříbuzné chovné páry. Ústecká zoologická zahrada se k chovu tohoto vzácného druhu dostala v roce 2002, kdy sem byl přemístěn pár levhartů mandžuských z pražské zoologické zahrady postižené ničivými povodněmi. Samice Kuli zde prodělala březost a úspěšně odchovala samičku Kiaru, která se v ZOO Ústí n. L. narodila 12. 11. 2002 a stala se jedním z nejvzácnějších odchovů v historii ústecké ZOO. Protože se jednalo o velmi složitý odchov, který se zdařil především díky skvělé práci ústeckých chovatelů, dohodla se vedení obou zoologických zahrad, že Kiara zůstane v Ústí n. L. a založí zdejší chov levhartů mandžuských. V červnu loňského roku se podařilo z britské ZOO Great Yarmouth získat mladého nepříbuzného samce Rushera a po počáteční nedůvěře využila obě zvířata své první říje, jejímž výsledkem je narození tohoto mláděte. Ústecká ZOO se tak zařadila mezi necelou desítku zahrad na světě, kde se odchovy levharta mandžuského daří. Zajímavostí je, že kmotrem, autorem jména a pravidelným sponzorem Kiary je známý zpěvák Kamil Střihavka s rodinou, který má z chovatelského úspěchu velkou radost a pro „dalšího člena rodiny“ má již připravené jméno.

zveřejněno: čtvrtek 1. června 2006 | Roman Nešetřil

Malá šelmička se má čile k světu Malá šelmička se má čile k světu
Kamil Střihavka s rodinou byl prvním hostem Kamil Střihavka s rodinou byl prvním hostem

zimní sezóna: listopad - únor

od 9.00 do 16.00 h Pokladna zoo:

horní vstup uzavřen

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

V březnu je horní pokladna otevřena pouze během víkendů.

více

zimní sezóna: listopad - únor

100,- Kč Dospělí:

50,- Kč Děti, studenti, důchodci:

270,- Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě