Standa - Zabydlování

čtvrtek 1. listopadu 2007

Zdravim z Balikpapanu, kam jsem dorazil teprve vcera, takze se teprve zacinam zabydlovat. Jinak uz jsem ale v Indonesii druhy tyden, protoze prvni dny jsem travil na Jave. Nejdriv obehavanim uradu v Jakarte (kvuli povoleni k vyzkumu) a pak navstevou u mistniho primatologa Wawana Djuma, ktery me pozval na svoji lokalitu Gunung Slamet. Tak trochu jsem tam jel i jako speh, protoze mi psal Noel Rowe z Primate Conservation Inc., ktery nas driv oba sponzoroval, abych okouknul, co je Wawan zac - nema moc zname jmeno, jenze to v Indonezii, kde veskery vehlas monopolizuje nekolik ropuch na prameni (jako treba Jatna Supriatna, ktereho nekteri z vas znaji nebo poznaji) o kvalite prilis nevypovida.

Pobyt na Jave byl tak trochu trpky zazitek. Java je ostrov sopecneho puvodu, takze ma na pomery Jihovychodni Asie hodne uzivnou pudu, ale v tom je prave problem - je uz od davnoveku osidlena a intenzivne obhospodarovana, lesy jsou vykacene, zvirata snezena a lidi prelidneni, takze dnes uz nekterym nezbyva nez s podporou indonezske vlady (ktera samozrejme sidli na Jave) expandovat na ostatni ostrovy vcetne Kalimantanu, kde jsou pak trnem v oku, at uz nekterym mistnim obyvatelum nebo ochranarum.

Gunung Slamet je jedno z mala mist na Jave, kde v nepristupnych horskych polohach dodnes nejaky les zustal a pro me to byla poprve, kdy jsem ho mel videt.  Wawan Djum, ktery me vyzvednul na nadrazi v Yogyakarte, se ukazal byt mlady student, ktery z financnich duvodu nenastoupil ani do magisterskeho studia. Takze neni divu, ze ve stinu papalasu jako je Jatna Supriatna a Jatnovi kamaradi, Wawan naprosto zanika. Ale je to zapaleny prirodovedec, jakeho jsem za sveho kratkeho pusobeni v Indionezii (od roku 2005) zatim jeste nepotkal. Pred par lety se nechal inspirovat na primatologicke konferenci a zacal studovat hulmany rekrekany (Presbytis fredericeae) na Guning Slamet. Zacal sice spis metodou pokusu a omylu, protoze je dost tezke uplatnit nejakou standardni metodologii v terenu tak nepristupnem jako jsou zbytky pralesa na Jave (proto tam zbyly, ze se do nich neda dostat…). Ale za tech par let celkem postoupil, zmapoval aspon okraj lesa, stal se oblibencem mistnich obyvatel a dal dohromady skupinu mladych studentu - vyzkumniku, s jednou z nichz se pak i ozenil.

Na Gunung Slamet jsme stravili ctyri dny a podivali jsme se do trech Wawanovych “vyzkumnych stanic”, coz jsou normalni vesnicke domky, kde Wawan a jeho studenti prespavaji a kde zamestnavaji jednoho clena rodiny jako pruvodce. Moje dojmy z lesa v okoli “vyzkumnych stanic” byly dost smisene, protoze na jednu z nejlip zachovanych lokalit na Jave je i G. Slamet misty v dost zbedovanem stavu. Jeste v Yogyakarte jsem nechapal, proc mi Wawan s pychou v arboretu ukazuje dipterokarkus - strom, ktery v pralesich na Borneu dominuje. Teprve casem mi doslo, ze stromy s tak cennym drevem uz na Jave proste nejsou, takze v “dipterokarpovem lese” na Gunung Slamet Wawan prozatim objevil celkem tri dipterokarpy! Ale o par set metru vys v mracich rostou mlzne dubove lesy, s kmeny porostlymi mechem, ktere jsou dost daleko od vesnic na to, aby zustaly v celkem primarnim stavu. Zijou tady tri druhy opic, krome rekrekanu jeste hulmani javsti a giboni stribriti. Blizko vesnic je sice clovek moc nepotkava, ale pri dvoudennim treku hloub do lesa jsem si jich docela uzil. Kazdopadne ale i v mlznych dubovych lesich vesnicani sbiraji vsechno, co se da - drevo spis pro vlasni potrebu, ale to ostatni vetsinou na prodej do mest. Obcas jsem si v lese pripadal jako v supermarketu, protoze nas puvodce nam jednotlive prirodniny predstavoval nikoli jejich jmeny, ale jejich cenou v rupiich – tenhle ptak stoji tricet korun, tenhle lisejnik ctyricet korun za kilo, tahle lackovka je vubec nejdrazsi... Hodne ve me vrela krev, kdyz si nas pruvodce odskocil a vratil se s jedinou lackovkou, kterou jsme cestou potkali. Muj asistent na Borneu by si neco takoveho v zivote nedovolil, jenze tohle byl Wawanuv pruvodce, takze mi nezbylo nez na nej po zbytek dne hazet jedovate pohledy…

Kazdopadne ode me nakonec Wawan dostane velmi pekne doporuceni, jen si rikam, ze kvuli tomu asi sam prijdu o grant, protoze mam u Noela Rowe taky podanou zadost na kahau v Balikpapanskem zalivu a dva granty na stejnou oblast asi neprojdou… A pokud se vsechno zdari, mel by Wawan v kvetnu prijet za mnou do Balikpapanu, aby se podival na nas opici vyzkum a taky na to, jak funguje mamagement zdejsi rezervace Sungai Wain – G. Slamet ma stejny status (Protection Forest), jenom ho doted vubec nikdo nijak nespravuje a Wawan a jeho tym jsou vlastne jedini, kdo se tu o neco snazi…

foto

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě