dánio pruhované Danio rerio

třída: Ryby

Patron zvířete

Na můj chov v zoo můžete přispět jakoukoli částkou, minimálně však 1 000 Kč.

Informace jak se stát patronem

Třída

paprskoploutví

Řád

máloostní

Čeleď

kaprovití

Velikost

4 - 5 cm

Potrava v přírodě

zooplankton, hmyz, výjimečně řasy

Rozmnožování

klade 300 - 500 jiker

Biotop 

sladké klidné vody

 

Zajímavost

Občas se můžete setkat také s názvem danio zlaté a velmi často pak s názvem zebřička.Sameček je delší a štíhlejší. Zlatožluté pruhy se u samce výrazněji lesknou. Samička je plnější v břišní části, které je bělavé. Pruhování není tak výrazně lesklé, pruhy místo zlaté mohou mít spíše stříbrný nádech. Charakteristické pro obě pohlaví jsou modré, kovově lesklé pruhy po celé délce těla a dva dlouhé a dva krátké vousky kolem tlamky.

Danio pruhované je významným modelovým organismem pro laboratorní pokusy. Hlavní výhodou je jeho průhlednost, díky které je možné sledovat většinu procesů během embryonálního vývoje. Čeští vědci využívají dania pruhované ke studiu základních procesů tvorby krve. Překvapivě je proces krvetvorby u tohoto druhu téměř stejný, jako u lidí. Akademie věd ČR plánuje využít dania pruhované pro výzkum závažných lidských onemocnění, jako je například leukémie.

Ohrožení

Danio pruhované se bez problémů množí ve volné přírodě i v zajetí, jeho volně žijící populace nijak významně neklesá, proto je na Červeném seznamu ohrožených druhů vedeno jako málo dotčený druh.

 
id:10069

pátek 1. dubna 2022

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě