gueréza pláštíková Colobus guereza caudatus

třída: Savci

gueréza pláštíková

Třída

savci

Řád

primáti

Čeleď

kočkodanovití

Velikost

délka těla 45 - 70 cm, délka ocasu 52 - 90 cm, hmotnost 8 - 14 kg

Potrava v přírodě

listy a plody rostlin

Rozmnožování

březost 198 - 202 dní, rodí 1 mládě

Biotop 

tropický deštný les, listnaté horské lesy

 

Rozšíření

Zajímavost 

Guerézy pláštíkové bývají též zvané habešské. Většinu času v korunách stromů a na zem sestupují jen výjimečně. Jsou to elegantní primáti s dlouhou černobílou srstí, která za nimi při skocích vlaje jako závoj. Díky ní se staly ohroženým druhem, neboť byly pro krásnou kožešinu často loveny. Mláďata se rodí sněhobílá a do vzhledu dospělých jedinců přebarvují během prvního roku života. Matka nosí mládě nejprve na hrudi, později na hřbetě. 

V případě nebezpečí prchají guerézy rychlým během po větvích a z jedné na druhou se přemisťují dlouhými skoky, při kterých jim ocas slouží jako kormidlo. Guerézy jsou společenská a celkem klidná zvířata a v jejich volně uspořádaných tlupách, jejichž jádro tvoří vzájemně příbuzné samice, dochází k potyčkám jen málokdy. Jednotliví členové se svolávají táhlým pokřikem. Doba rozmnožování sice není přesně ohraničená, ale většina samic rodí tak, aby byla mláďata odstavena v době největší hojnosti potravy.

Živí se převážně listy, květy, větvičkami, pupeny a semeny, zatímco ovoce tvoří zhruba jen jednu třetinu její potravy. Díky trojdílnému žaludku, který obsahuje symbiotické bakterie, dokážou efektivně rozkládat celulózu a získat tak z rostlinné potravy dostatečné množství živin.

Na rukou i nohou mají guerézy jen 4 prsty a zakrnělý palec, což jim umožňuje rychlý pohyb v korunách stromů a také bleskurychlý úprk před predátory. Sedací hrboly jsou u gueréz vyvinuty - díky nim jsou schopny bez větších problémů sedět po dlouhé časové období.

Ohrožení 

Tento druh je v přírodě málo dotčený, ale jejich počty neustále klesají. Hlavním ohrožujícím faktorem je ztráta přirozeného prostředí těžbou lesa a nárůstem lidské populace. Nadále jsou však guerézy také loveny pro maso a kůži, které jsou využívány při tradičních obřadech a jako šperky a dekorace. Kůže jsou také součástí nelegálního mezinárodního obchodu a výrobky z nich jsou často prodávány jako suvenýry turistům.

 

pátek 1. dubna 2022

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 6 000 Kč

Informace o adopci

Patron zvířete

Na můj chov v zoo můžete přispět jakoukoli částkou, minimálně však 1 000 Kč.

Informace jak se stát patronem

foto
foto
foto

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě