třída: Plazi
Třída
plazi
Řád
šupinatí
Čeleď
hroznýšovití
Velikost
250-300 cm, hmotnost až 27 kg
Potrava v přírodě
ptáci, hlodavci, plazi
Rozmnožování
březost 160 - 200 dnů, rodí 10 - 60 mláďat
Biotop
tropický deštný les
Zajímavost
Hroznýši královští dospívají ve 3-4 letech. Největší známí jedinec dosáhl délky 5,6 metru, byl tedy téměř dvojnásobný než je u tohoto druhu běžné. Samice jsou obvykle větší než samci.Samci se od samic odlišují především v jejich delším a užším ocasu. Poněvadž hroznýši patří do jedné z nejprimitivnější čeledi hadů, stále mají patrné zbytky pánevního pletence a malých drápků, které se nazývají „anální drápky“. Nacházejí se na obou stranách kloaky. Anální drápky má samec i samice, ale obvykle jsou u samce větší a u samice více zaoblené. Charakteristickým znakem je silná, trojúhelníková hlava, výrazně oddělená od mohutného těla, které je velice silné a svalnaté.
Páření se skládá ze dvou částí – namlouvání a kopulace. Během namlouvání se o sebe hadi třou svými těly, kroutí se a obtáčí kolem sebe. To může být vzájemné nebo jen ze strany samce, který se snaží samici namlouvat. Pokud už o sebe had jeví zájem, samec zatlačí svůj ocas pod samičí a použije svých drápků ke stimulaci prostoru okolo kloaky. Pokud je samice k páření svolná, podřídí se ke kopulaci nadzvednutím ocasu a dovolí samci, aby do ní vsunul jeden ze svých dvou hemipenisů. Vejce se vyvíjí v těle samice.Mláďata po narození měří 40 - 50 cm. První dva týdny nepřijímají potravu a tráví zbytky žloutku. Pak se poprvé svlékají a začínají lovit kořist.
Vzhledem k velikosti areálu rozšíření a velice rozdílným klimatickým podmínkám v jednotlivých lokalitách, jsou i teplotní nároky jednotlivých poddruhů poměrně odlišné. Zatímco některé populace žijí v oblastech tropických deštných pralesů Jižní Ameriky, jiné obývají horské svahy peruánských And, a dokonce i v zimních měsících hybernují.
Hroznýši jsou škrtiči. Svou kořist uchytí do tlamy a omotají kolem ní své mohutné tělo. Při každém nádechu kořisti had více utahuje. Po usmrcení své oběti had rozmotá tělo a od hlavy po směru růstu chlupů polyká.
Ohrožení
Hroznýši jsou nyní ve volné přírodě málo dotčeným druhem, avšak početnost jejich populace klesá. Až do 80. let docházelo k jejich masovému odchytu v přírodě a dopravě na trh v USA. To vedlo, spolu s popularitou hroznýší kůže jako módního doplňku, k ohrožení populace v některých regionech. Díky modernímu chovatelství se podařilo pokrýt tuto poptávku hady z chovů.
Chov v Zoo Ústí nad Labem
Tento druh je momentálně chovaný v zázemí.
pátek 1. dubna 2022
Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 2 000 Kč
Informace o adopci
Na můj chov v zoo můžete přispět jakoukoli částkou, minimálně však 1 000 Kč.
Informace jak se stát patronem
letní sezóna: duben - září
od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:
od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:
otevřeny Pavilony:
do 19.00 h Areál zoo:
více
140 Kč Dospělí:
70 Kč Děti, studenti, důchodci:
370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):
KOUPIT VSTUPENKY ONLINE