kakadu molucký Cacatua moluccensis

třída: Ptáci

kakadu molucký

Třída

ptáci

Řád

papoušci

Čeleď

kakaduovití

Velikost

délka těla 52 cm, hmotnosti do 1,1 kg

Potrava v přírodě

bobule, semena, plody, ořechy, larvy hmyzu

Rozmnožování

snáší 2 - 3 vejce, doba inkubace 29 - 30 dní

Biotop 

horské oblasti i kokosové plantáže

 

Zajímavost 

Kakaduové jsou obecně velmi společenští ptáci. Tvoří početná hejna, která opouštějí jen v době hnízdění. Ze všech papoušků se dožívají nejvyššího věku, například kakadu žlutočelatý se dožívá až 119 let. Kakadu molucký se může dožít až 70 let. V případě kakadu moluckého se uvádí věk 80-85 let. 

Chocholka tohoto kakadua je nepřehlédnutelná – dlouhá a široká světlá pera jsou doplněna výrazně tmavě oranžovými pery. Papoušek zvedá chocholku jen v okamžiku rozrušení, jinak leží volně na hlavě papouška, je složená dozadu. Stejně jako u kakadu bílého, i kakadu molucký zvedá chocholku nejen nahoru, ale i do stran, čímž se výrazně zvětší hlava papouška.

Víme, že kakadu molucký žije v malých hejnech, čítajících nejčastěji 12 – 15 jedinců. Pro období hnízdění vytvářejí papoušci doživotní páry. Ve volné přírodě se jedná o plachého papouška, který je však velmi hlasitý – jedná se o jednoho z nejhlasitějších papoušků vůbec. Páry hnízdí v dutinách stromů a o potomstvo se starají oba rodiče. Kakaduové molučtí jsou nejen společenská, ale také hyperaktivní zvířata. Samec může být v době páření a hnízdění tak agresivní, že napadná i samici. 

Kakadu molucký bývá chován jako domácí mazlíček, ale často končí v záchranných stanicích, protože jeho chov je náročný. Je to velmi hlučný pták, potřebuje neustále nové podněty, pohyb a partnera stejného druhu, jinak se začne nudit, může si začít vytrhávat pírka a napadat majitele. Díky své potenciální dlouhověkosti také může přežít svého majitele.

Ohrožení 

Kakadu molucký je na seznamu ohrožených druhů veden jako zranitelný s klesající tendencí. V přírodě jich ubývá kvůli ničení životního prostředí. Hlavní hrozbou je nelegálnímu odchytu pro chov v lidské péči, který byl v 80. letech 20. století velmi rozsáhlý. Kakadu byl tako považován za škůdce na plantážích palmy kokosové, i z tohoto důvodu docházelo k jejich lovu. 

Chov v Zoo Ústí nad Labem

Tento druh je momentálně chovaný v zázemí.

 

pátek 1. dubna 2022

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 3 500 Kč

Informace o adopci

Patron zvířete

Na můj chov v zoo můžete přispět jakoukoli částkou, minimálně však 1 000 Kč.

Informace jak se stát patronem

foto
foto
foto

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě