leguánovec obojkový Crotaphytus collaris

třída: Plazi

leguánovec obojkový

Třída

plazi

Řád

šupinatí

Čeleď

leguánovití

Velikost

délka těla 10 - 20 cm, délka ocasu 10 - 15 cm, hmotnost 40 g

Potrava v přírodě

bezobratlí, malí obratlovci, příležitostně bobule, listy

Rozmnožování

klade 2 - 14 vajec, doba inkubace 45 - 86 dní

Biotop 

pouště, polopouště, skalnaté oblasti 

 

Rozšíření 

Zajímavost 

Leguánovec obojkový dostal své jméno podle typického límce za krkem, tvořeného ze dvou černých pruhů. V přírodě se můžeme setkat s různě zbarvenými formami, podle toho z jaké oblasti pocházejí a jaký je to poddruh.  Uvádí se, že existuje celkem 6 různých poddruhů. Zbarveni mohou být od žlutohněda do modrozelena. Záda pokrývají světlé tečky a u modře zbarvených jedinců i žluté pruhy, hlava je tmavě tečkovaná. 

Pohlavní dimorfismus je u leguánovců obojkových patrný. Samci bývají výrazněji zbarveni než samice, mohou mít například modrozelené tělo a světle hnědou až žlutou hlavu, zatímco samice bývají světle hnědé celé. V době páření se však samice vybarvují a na bocích se jim objevují oranžové proužky.

Leguánovec obojkový je dravý. Svými silnými čelistmi loví různé bezobratlé živočichy i drobné obratlovce. Občas si dá i rostlinnou potravu, jako jsou různé bobule, listy či květy.

V případě nebezpečí se dokáže vztyčit a prchat po zadních nohách. Nejrychlejší naměřený sprint laguánovce byl 26 km/h. Leguánovec obojkový neumí v případě polapení odhodit svůj ocas.

Ohrožení

Populace leguánovců jsou ve volné přírodě málo dotčené a stabilní.Populace leguánovců jsou ve volné přírodě málo dotčené a stabilní.
id:5524

pátek 18. prosince 2015

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě