pralesnička batiková Dendrobates auratus

třída: Obojživelníci

Třída

obojživelníci

Řád

žáby

Čeleď

pralesničkovití

Velikost

délka těla 2,5 - 5 cm, hmotnost 1,7 - 2,7 g

Potrava v přírodě

drobní bezobratlí

Rozmnožování

klade 5 - 12 vajíček, doba inkubace 15 - 18 dní

Biotop 

tropický deštný les

 

Zajímavost

Zbarvení je velmi variabilní od černozelené přes zlatohnědou či modročernou i po téměř žlutou. U první varianty je zelená velmi variabilní - nejčastěji mátová, ale může být od téměř žluté, přes vápennou, smaragdovou, tyrkysovou až po kobaltově modrou. Stejně variabilní je i tvar kresby, či skvrn. Celkem existuje okolo 25 barevných forem této žabky. Hlava samečků je více zašpičatělá i štíhlejší než u samiček. Samečci mají i větší přísavné podložky prstů. 

Tato pralesnička byla v roce 1932 záměrně introdukována (vysazena) také na Havajském ostrově Oahu, aby redukovala komáry, odsud se dostala i na sousední ostrov Maui.

Patří mezi tzv. šípové žáby, jed těchto žab využívají jihoameričtí indiáni k přípravě jedových šipek. Pralesničky mohou mít v sobě až 1 miligram jedu, což stačí k usmrcení 15 lidí, 10 000 myší nebo dvou slonů. Jed je alkaloidní batrachotoxin, napadá sodíkové kanály buněk, zabraňuje přenášení nervových impulzů a zanechává svaly v neaktivním stavu smrštění, což může vést k zástavě srdce nebo fibrilaci – chaotickému stahování srdečních síní.

Jed pralesniček souvisí s potravou, kterou konzumují. V kolumbijské džungli žerou jedovaté mravence, což posiluje toxičnost jejich jedu. V zajetí chované pralesničky dostávají k jídlu většinou nejedovatý hmyz, jako jsou octomilky a jejich jed bývá velmi slabý.

Jed žáby vylučují kůží na povrch těla a sekret navíc silně páchne, což má predátory předem odradit. Sekret slouží i jako ochrana před mikroorganismy - chrání pralesničky před plísňovými, bakteriálními a parazitickými onemocněními. 

 

Ohrožení

Tento druh je ve volné přírodě málo dotčený.

úterý 22. března 2022

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 1 000 Kč

Informace o adopci

Patron zvířete

Na můj chov v zoo můžete přispět jakoukoli částkou, minimálně však 1 000 Kč.

Informace jak se stát patronem

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě