Zvíře roku 2012 - VÝSLEDKY

1. DELHI hlasy: 41%

Slonice Delhi oslavila v roce 2012 kulaté výročí pobytu v naší zoo – od jejího příchodu uplynulo 25 let! Z toho důvodu byl pro návštěvníky zoo připravena velká akce s názvem Sloní týden, během kterého se každý den konal nějaký zajímavý program. Jednalo se např. o veřejné procházky na Mariánskou skálu, malování tradičních ornamentů na slony před každou procházkou, předávání dortů, přednášky, kreslení slonů štětcem, výstava sloních figurek, vietnamský den, návštěva Moniky Absolonové.... Delhi i její kamarádka Kala nesporně patří mezi osobnosti naší zoo proslulé zejména svým úzkým vztahem k chovatelům, procházkami po areálu zoo i mimo něj a úžasným cvičením. V roce 2012 proběhlo mnoho diskuzí o budoucnosti chovu slonů v naší zoo, který je podmíněn doplněním stávajícího chovatelského zařízení o další prostory. Jedná se o rozšíření stávajícího pavilonu pro cca dvě samice, ale hlavně o vybudování samostatného objektu pro ustájení sloního samce. To je podmínkou pro chov slonů v lidské péči, aby byl co nejpřirozenější z hlediska sociálního chování i pro možné odchovy.

2. PLACIČKA A PÁNVIČKA hlasy: 15%

Na začátku roku 2012 byly v přízemí pavilonu exotária slavnostně zprovozněny tři nově rekonstruované akvarijní nádrže a naše zoo zde začala chovat zcela nový druh – trnuchy skvrnité. Pár těchto sladkovodních rejnoků obývajících výlučně jihoamerické vody jsme získali od soukromého chovatele, starší samice jménem Pánvička je plně dorostlá, sameček pokřtěný jako Placička je výrazně menší. Trnuchy zoologicky náleží mezi paryby, což je velmi stará skupina vodních obratlovců, navíc se jedná o živočichy nanejvýš zajímavé. U rejnoků je známa přítomnost jedového trnu, i trnuchy takový mají, ale používají ho výlučně ke své obraně proti predátorům. Jed sladkovodních druhů není pro člověka smrtelně jedovatý, ale poranění se velmi špatně hojí. Nezvyklý je i způsob rozmnožování, neboť trnuchy rodí živá mláďata. Placička i Pánvička jsou navíc silné individuality, které podle pozorování chovatelů projevují i určitou inteligenci, jsou velice komunikativní a zvídaví. Pánvička se naučila brát si potravu z ruky, takže se přitiskne na bok nádrže a v okamžiku podání potravu oddálí přední část, aby jí chovatelka mohla dát malou rybku nebo slávku přímo do ústního otvoru, který je na spodní straně těla.

3. KIARA hlasy: 13%

Samice levharta mandžuského Kiara se v naší zoo narodila v roce 2002 za dramatických okolností – její rodiče Daniel a Kuli u nás našli azyl po ničivých povodních, které postihli pražskou zoo. Kuli tehdy porodila jedno mládě, které bylo pokřtěno jejím kmotrem a adoptivním rodičem Kamilem Střihavkou. V roce 2005 byla Kiara dopárována samcem Rusherem z anglické Zoo Trigby Hall. Velice brzy v sobě našli zalíbení a zplodili již třikrát potomky – nejprve to byla samička Kaila, podruhé dvojčata Kitan a Kirin, oba samci, a jako poslední se narodily pro změnu dvě samičky Kristen a Karia. Za vyzdvihnutí určitě stojí mateřské vlastnosti Kiary, neboť se o všechna mláďata vzorně stará a brání je i před svými chovateli. Minimálně měsíc po porodu se nedá nijak přesvědčit, aby přešla do vedlejšího výběhu a mláďata mohla být veterinářem zkontrolována. Po celou dobu odchovu (od porodu až do odstavu mláďat) je Rusher vždy oddělen, ale mimo toto období spolu oba velice dobře vycházejí, což není u levhartů úplně obvyklé. Kiara je zároveň geneticky nejcennějším zvířetem v evropských zoologických zahradách, neboť pochází z rodičů žijících ve volné přírodě.

4. JENNY hlasy: 11%

Jenny se narodila v roce 1992 v liberecké zoo na přestupný rok právě 29. února, což je velká nevýhoda pro oslavy narozenin ?. Ty její dvacáté znamenaly, že se jedná nejen o nejstarší žirafu v naší zoo, ale i pátou nejstarší v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO). Jenny je zasloužilá matka, první mládě se jí narodilo v roce 1996 a byla to samička jménem Jess. Od té doby měla celkem devět potomků, tři samice a šest samců. O umístění mláďat rozhoduje koordinátor Evropských chovných programů (EEP), takže v současné době žijí její potomci např. v Zoo Hamburg, Madrid, Lipsko, Varšava, Safari de Peaugres… Jenny je z celé skupiny nejklidnější, ale je také značně tvrdohlavá, takže když je třeba v zimě nepříznivé počasí, mají chovatelé problém ji dostat ze stáje na přilehlý dvorek. Mezi její oblíbené pochoutky patří tvrdé pečivo, které jí přišlo nejvíce vhod při oslavě narozenin bez ohledu na „kytici“ z natě mrkve a řapíkatého celeru či další nabídky zeleniny a ovoce. Také při zážitkovém programu krmení žiraf, který zoo zájemcům nabízí od dubna 2011, je jedna z prvních, která si pro pečivo přijde.

5. HOBIT a SUNA hlasy: 7%

Oba naši gepardi oslavili v roce 2012 kulaté narozeniny – každému bylo pět let. Samec Hobit žije v naší zoo již od roku 2008, kdy přišel ve stáří jednoho roku ze Zoo Praha. Je povahově značně teritoriální, hlídá si své území a je schopen přes pletivo chovatele postrašit, přesto, že se s nimi setkává každý den. K samicím se ale chová velice něžně. Jeho partnerka Suna pochází z dánské Zoo Ebeltoft a k nám dorazila na doporučení koordinátora EEP právě v roce 2012. Došlo k tomu díky novému chovatelskému zařízení pro gepardího samce vybudovanému díky podpoře návštěvníků a příznivců zoo, kteří v anketě vyhlášené společností Heineken „O stupeň lepší Ústí“ dali tomuto projektu svůj hlas. Oddělení samce i samice je podmínkou pro případný odchov mláďat, kdy by obě zvířata neměla mít žádný vizuální, sluchový a pachový kontakt. Suna přišla od svého příchodu v srpnu již několikrát do říje, která se projevuje vstřícným až vyzývavým chováním, včetně zvukových projevů, ale po spojení obou zvířat ve společném výběhu se z ní stala hysterka a Hobitovi nedovolila, aby se k ní přiblížil méně než na jeden metr. Před další říjí budou tedy od sebe odděleni do vzdálených expozic na delší dobu a my budeme doufat, že jarní počasí Sunu obměkčí a že bude k Hobitovi mnohem vstřícnější? :-)

6. FEA hlasy: 6%

Giboni jsou velice populárními zvířaty v naší zoo, nejen díky svým akrobatickým kouskům, kdy se s obdivuhodnou přesností přehupují z místa na místo dlouhými „skoky“ zavěšeni za přední končetiny a vždy se na větev či lano zavěšené ve výšce trefí, ale také díky svým hlasitým zvukovým projevům, které jsou slyšitelné na velkou vzdálenost. Samice Fea slaví také 25leté výročí pobytu v naší zoo, navíc díky odchovaným mláďatům hodně úspěšného. Narodila se ve Vietnamu a spolu se samcem Todem, který již bohužel uhynul, dorazili do naší zoo v roce 1987. Jejich první mládě se narodilo v roce 1995, byl to sameček, který však musel být odchován uměle chovateli, protože se Fea o něj díky své nezkušenosti neuměla starat. Úspěšný odchov se podařil o dva roky později, tedy v roce 1997. Od té doby se Fea projevila jako vzorná matka, která odchovala celkem šest mláďat. Fea je zvyklá na své chovatelky, ale nemá ráda muže nebo cizí osoby, které se pokouší přes mříže chytit. Je velice otužilá, i v zimě, kdy sněží nebo dokonce mrzne, raději tráví čas ve venkovním výběhu než uvnitř.

7. DOROTKA hlasy: 6%

Mládě zebry Hartmannové se k velké radosti chovatelů podařilo odchovat po čtyřleté přestávce, jedná se o 94. mládě v pořadí za dobu chovu tohoto druhu. Počátky se datují k roku 1975, kdy mohli návštěvníci vidět první zvířata, dvanáctihlavé stádo zakoupené ze Zoo Dvůr Králové nad Labem. Dorotka se narodila v 22. června, její matkou je šestnáctiletá klisna Doris a otcem je desetiletý Eddi původem z Tierparku Berlin. Na podzim dostala Dorotka své jméno od herečky Veroniky Žilkové a jejích dětí, všichni ji přijeli nejen slavnostně pokřtít, ale zároveň se stali i jejími adoptivními rodiči. Další pozitivní skutečností je, že se Dorotka narodila v novém chovném zařízení, které bylo pro zebry vybudováno. V něm má každý jedinec svůj samostatný box s vlastním zařízením a obsluha je pro chovatele mnohem snadnější. U klisen před porodem je celý prostor monitorován kamerovým systémem, takže lze narození mláděte sledovat bez toho, aniž by byla samice rušena. Dorotka začala po několika dnech chodit i ven do malého výběhu a díky své unikátnosti se její fotografie dostala i na novoroční přání PF 2013.

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě