Radnice pošle ústecké zoo 4,55 milionu

Ústecká radnice pošle 4,55 milionu korun zoologické zahradě. Peníze by měly pomoct řešit havarijní stav některých částí zoo, řekl náměstek primátorky Jiří Madar (UFO). Zoo nutně potřebuje peníze na úpravy některých pavilonů a výběhů, ale i zázemí pro návštěvníky.

O penězích pro zoo rozhodli radní, kteří mohou rozhodovat o rozpočtových opatřeních do výše pěti milionů korun. Podle Madara jsou peníze pro zoo nezbytné. 

Odstranění havarijního stavu 

"Jsou to nutné potřeby pro odstranění havarijního stavu, elektro revize, kouřovody, elektroinstalace, aby zoo byla vůbec v provozuschopném stavu. Pak jsou to věci do expozice tapírů, krizová situace je i v kuchyni pro zvířata. Snažíme se postupně ty peníze uvolnit," řekl Madar. 

Zoo se dlouhodobě potýká se špatným stavem řady budov. Některé pavilony pocházejí z 80. let a investovalo se do nich minimálně. V zimě zoo řešila i havárie. 

"V prvních lednových týdnech, když byly největší mrazy, prasklo topení v pavilonu šelem v poměrně velkém rozsahu. Poruchu mělo i topení mezi pavilonem opic a domečkem pro gibony, což bylo velmi nepříjemné," řekl už dříve ředitel zoo Lubomír Moudrý. 

Náhrada za klouzačky 

Peníze od města zoo využije i na úpravy dětských hřišť a náhradu populárních klouzaček. Ty musela zoo před několika týdny odmontovat, protože nesplňovaly kritéria. Z finanční pomoci upraví i ubikaci orangutanů. 

Podle Madara současná pomoc od města řeší jen opravdu havarijní stavy částí zahrady, jejímž zřizovatelem je právě město. Vedení zoo společně s dozorčí radou zpracovává takzvaný generel. 

Měl by řešit jak její rozvoj, tak například parkování nebo výstavby nových pavilonů. Kolik bude třeba do zahrady investovat, město zatím neví. "Neumím to odhadnout, ale podle mě půjde o desítky milionů korun," dodal Madar. 

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě