Slonice Kala a Delhi byly na rentgenu

Nejen lidé, ale i zvířata občas potřebují lékařskou péči. V případě několikatunových kolosů, jakými jsou ústecké slonice Kala a Delhi, jde vždy o pečlivě připravenou a plánovanou událost.

V pondělí 27. dubna obě v jejich stáji navštívili veterináři Renata a Václav Poživilovi, vybavení moderní technikou. Obě totiž potřebovaly vyšetřit rentgenem. 

Kel si zlomila sama 

"Kala delší dobu kulhá, takže chovatelé se obávali případného zranění," vysvětlila mluvčí zoo Věra Vrabcová. 

U mladší a menší z ústecké dvojice rentgen neodhalil žádné zranění, kterého se její chovatelé obávali, ale artritidu. "Dostává léky na bolest, projevují se neduhy začínajícího stáří," dodala Vrabcová. 

Větší a o malinko starší Delhi čekalo vyšetření zlomeného klu. "Zranění si způsobila sama, když ve stáji dorážela na Kalu a kel si ulomila o oko jistícího lana," přiblížila mluvčí zoo. 

Uspávat se nemusely 

Vyšetření Delhi se muselo opakovat. "Nejprve ho prodělala ve stoje, ale stále mrskala hlavou, takže obraz nebyl zřetelný. Proto jí chovatelé položili na zem, aby vydržela v klidu," popsala Vrabcová. 

Rentgen ukázal, že zbytek v dásni není ani prasklý ani ostrý a není ani zdrojem případného zánětu či jiných problémů. 

Díky dlouhodobé práci chovatelů a jejich vztahu se slonicemi, obě zvládly vyšetření na jedničku a hlavně bez nutnosti uspání, které je výrazným zásahem do organismu zvířete. Celá procedura trvala zhruba hodinu. 

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě