guanako Lama guanicoe

třída: Savci

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 5 000 Kč

guanako
Kde mě najdete v ústecké zoo

Třída

savci

Řád

sudokopytníci

Čeleď

velbloudovití

Velikost

délka těla 2 m, kohoutková výška až 120 cm, hmotnost cca 100 - 120 kg

Potrava v přírodě

traviny, byliny, listí stromů a keřů

Rozmnožování

březost 345 - 360 dní, rodí 1 mládě

Biotop 

travnaté pláně a polopouště

 

Rozšíření

Zajímavost 

Guanako je divoká forma lamy, žijící v jihoamerických Andách až do výšky 4500 m n. m. V takové výšce je kyslík velmi řídký a lamy jsou tomu přizpůsobeny – mají 4x více červených krvinek než člověk, i větší srdce. 

Jsou vytrvalé a nenáročné. Díky chodidlu s mozolovitými nášlapnými polštáři výborně šplhají po kamenitých srázech. Dokáží běžet rychlostí až 56 km/h. Pro lamy, stejně jako pro velbloudy, slony, žirafy a medvědy, je typický mimochodný krok. Mimochodník je živočich, který kráčí střídavě oběma pravými a oběma levými končetinami najednou.

Žijí v harémových skupinách, kde je vždy jeden dominantní samec, 7 – 10 samic a jejich nedospělá mláďata. Mladí samci tvoří mládenecké skupiny, čítající až 50 jedinců, ve kterých setrvávají 3 – 4 roky, trénují se v boji (kousání, kopání, plivání) a pokouší se získat svůj vlastní harém samic.

U lam probíhá tzv. indukovaná ovulace, to znamená, že vajíčko se uvolní teprve až při páření.Pokud panují nepříznivé klimatické podmínky, dokážou samice dobu porodu oddálit. Mohou si tak například naplánovat porod na dobu při poledni, aby se mládě stačilo probrat a oschnout, než se na noc ochladí.

Své území si označují hromadami trusu, kam chodí všichni členové stáda. V nebezpečí spoléhají lamy především na rychlé nohy. Pokud však dojde na vnitrodruhové potyčky, zachovávají lamy jako většina živočichů určitý rituál. Nejprve vetřelci imponují a hrozí a snaží se ho zahnat. Když se to nepovede, dochází k fyzickým soubojům. Tyto souboje mají rovněž podobu rituálů – u velbloudovitých velmi kuriózních. Teprve až jako poslední možnost přicházejí ke slovu kopání a kousání, což jsou zároveň i obranné prostředky proti predátorům. Soupeři po sobě plivou a jsou schopni se neuvěřitelně přesně trefit na vzdálenost 2–3 m.

Ohrožení


Ve volné přírodě jsou lamy guanako málo dotčené a počet jedinců aktuálně narůstá. Ohrožujícím faktorem může být zejména pronásledování a konkurence s domácími zvířaty.

 
id:2032

pátek 1. dubna 2022

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě