krajta královská Python regius

třída: Plazi

krajta královská

Třída

plazi

Řád

šupinatí

Čeleď

hroznýšovití

Velikost

délka těla 1 - 1,5 m, vyjímečně až 1,8 m, hmotnost 1,2 - 2,5 kg

Potrava v přírodě

drobní savci

Rozmnožování

klade 3 - 11 vajec, doba inkubace 45 - 90 dní

Biotop 

savany, řídce zalesněné oblasti, občas i prales

 

Rozšíření

Zajímavost 

K úkrytu využívají opuštěné nory savců nebo termitiště. Převažujícím zbarvením krajt jsou odstíny černé a hnědé. Temeno hlavy je tmavé, základní barva těla je černá až tmavě hnědá, přerušovaná světle hnědými skvrnami.

Pohlavní dimorfismus není patrný a určení pohlaví je problematické. Pohlaví se dá určit tzv. palpováním, kdy se z kloaky vytlačí buď hemipenisy nebo v případě samic jen drobné špičky. Úspěšnost palpování je asi 90 %, protože samec může hemipenisy v kloace zadržovat. Druhý, nejpřesnější způsob určení pohlaví je zavedení sondy, které provádí odborník.

Je to noční živočich, loví bezobratlé a drobné obratlovce. Krajty královské však přijímají potravu velice nepravidelně a nebývá výjimkou, kdy had nepřijímá potravu třeba půl roku.

V případě ohrožení se stáčí do pevné koule s hlavou uvnitř, proto se jí v angličtině říká krajta míčová (ball python). Krajta královská je, jako všechny krajty, vejcorodá. Samice klade poměrně velká vejce, na kterých leží, až do jejich vylíhnutí. Po vylíhnutí samice mláďata opouští a dál žijí samostatně.

Krajta je posvátná pro národ Igbů ze západní Afriky. Když ji najdou ve vesnici, odnesou ji do pralesa. Když ji najdou mrtvou nebo omylem zabijí, stlučou jí rakev a pohřbí ji. Krajty pak uctívají i obyvatelé v Ghaně a Beninu. Krajta královská dostala své druhové jméno díky tomu, že ji afričtí vládci nosili na krku jako šperk nebo symbol moci. 

Ohrožení 

Krajty královské jsou ve volné přírodě téměř ohroženým druhem. Jejich počty stále klesají, a to z důvodu lovu pro maso, kůži a tradiční medicínu. Sekundární hrozbou je ztráta přirozených stanovišť.

 

pátek 28. března 2014

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 2 000 Kč

Informace o adopci

Patron zvířete

Na můj chov v zoo můžete přispět jakoukoli částkou, minimálně však 1 000 Kč.

Informace jak se stát patronem

foto
foto
foto

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě