Kuskus není jenom jídlo

Kuskus není jenom jídlo

Od minulého týdne se ústecká zoo může pochlubit unikátní novinkou načasovanou na letní prázdniny. V pavilonu exotária návštěvníci uvidí skutečnou raritu – vzácné vačnatce kuskuse medvědí.

Tento druh začala naše zoo chovat již v roce 2017, ale pár – samec a samice – byli umístěni v zázemí, v péči je měli chovatelé pavilonu zimoviště. Chtěli jsme, aby si zvířata v novém prostředí zvykla, aby byla v klidu a aby chovatelé vypozorovali, co jim nejvíce vyhovuje, jaké mají projevy chování a jak se o ně starat, aby to co nejlépe odpovídalo potřebám zvířat. O jejich životě v přírodě se toho moc neví, v zoologických zahradách se chovají velice zřídka. V Evropě je návštěvníci mohou vidět pouze v belgické Zoo Pairi Daisa, kde je umístěn jeden samec, a v polské Zoo Wroclaw, kde v loňském roce zaznamenali obrovský úspěch v podobě narozeného mláděte. Bylo to poprvé, kdy se v zoo podařilo tato zvířata odchovat. Další dva jedince z evropských šesti zvířat mohou návštěvníci spatřit právě v naší zoo. Podle databáze ZIMS žije v lidské péči na celém světě 14 jedinců v pěti institucích.

Kuskusové jsou zvláštní zvířata, která žijí v neporušených nížinných tropických vlhkých lesích Celebesu do nadmořské výšky 600 m n. m. Patří mezi vačnatce, pohybují se ve větvích stromů, mají ovíjivý ocas, za který se mohou i zavěsit. Jsou to živočichové s denní aktivitou, což je příznivá zpráva pro návštěvníky zoo. Patří mezi potravní specialisty a živí se hlavně listy a květy, to je hlavní složka jejich potravy. Přes léto to není až takový problém, ale je potřeba myslet na zimu a zásobit se dostatečným množstvím potravy. Ve vegetačním období je nutné nasbírat přes 100 kg listí, které se následně mrazí. Mezi největší pochoutku kuskusů patří mladé listy ovocných stromů, přednost dávají meruňkám, švestkám či špendlíkům. Kromě listí dostávají nakrájenou kořenovou zeleninu, jako je mrkev, petržel, celer a červená řepa, k tomu ještě speciální granule pro kuskuse, což je vlastně usušené a slisované listy doplněné o minerální látky a vitamíny. Dále dostávají dvakrát týdně i živočišnou potravu, konkrétně vařené vejce a vařené kuřecí maso, které mají velice rádi.

Kuskusové mají i zvláštní projevy komunikace. Když se něčeho bojí nebo se cítí ohroženi, vydávají varovné zvuky, někdy si dokonce stoupnou na zadní s široce rozpřaženými předními končetinami. Mají dlouhé a ostré drápy, takže by střet jistě nebyl příjemný.

Kuskusové jsou endemity ostrova Celebes (dříve Sulawesi). Jejich početní stavy mají klesající tendenci, jsou ohroženi zejména ztrátou životního prostředí, konkrétně kácením lesů, ať již kvůli těžbě dřeva nebo na zakládání políček pro zemědělské účely. Jsou také loveni pro potravu nebo jako domácí mazlíčci. V Mezinárodním seznamu ohrožených druhů (Red List) je tento druh veden v kategorii „vulnerable“ (zranitelný). Na Celebesu žije v chráněných oblastech a je chráněn indonéskými zákony.

zveřejněno: pondělí 1. července 2019 | V. Vrabcová

zimní sezóna: listopad - únor

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: listopad - únor

100,- Kč Dospělí:

50,- Kč Děti, studenti, důchodci:

270,- Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě