EXPOZICE NOČNÍ MADAGASKAR

Expozice Noční Madagaskar je nokturnárium pro jedinečný druh madagaskarského lemura ksukola ocasatého (tzv. Aye-aye). Bude tvořena vnitřní ubikací, na kterou naváže unikátní venkovní výběh. Ten bude průchozí, s obráceným denním režimem. Kromě ksukola zde budete moci najít mnoho dalších druhů plazů, savců i hmyzu. Bude se jednat o jediné zařízení v rámci střední Evropy a navazuje na naše aktivity ochrany in situ na Madagaskaru.

KDO JE AYE-AYE?

Ksukol ocasatý neboli aye-aye patří k nejpodivnějším nočním obyvatelům ostrova Madagaskar. Velký je asi jako naše kočka domácí a typické jsou pro něj velké uši, mohutný ocas a dlouhé prsty zakončené drápy. V korunách stromů se pohybuje pomalu, ale velmi obratně.

Najdeme ho na východním pobřeží a severozápadní části ostrova, kde obývá deštné a opadavé lesy.

 

Popsán byl již před více než 200 lety, ale s jeho zařazením do systému ostatních savců si přírodovědci dlouho nevěděli rady.

   

Nejprve ho považovali za hlodavce, jakousi velkou veverku. Jeho zuby totiž nápadně připomínají hlodavý chrup.

Dnes už ale víme, že jde ve skutečnosti o lemura, tedy o zástupce řádu primátů, do kterého se řadíme i my lidé. Do povědomí nejširší veřejnosti se ksukol dostal díky filmu Madagaskar. Byl totiž předlohou pro postavu Morrise, pobočníka Krále Jelimána.

ZPŮSOB ŽIVOTA

Během dne ksukola v lese nejspíš nepotkáte, celý den totiž prospí v hnízdě v koruně stromu nebo kokosové palmy. Z hnízda tato samotářská zvířata vylézají teprve až se soumrakem a svou potravu pak vyhledávají v průběhu noci.

 
Foto: Tomáš Jůnek   Foto: Tomáš Jůnek

POTRAVA

    

Jedinečným tenkým třetím prstem ksukol poťukává na povrch kmenů a větví stromů. Uši stáčí do tvaru paraboly tak, aby co nejlépe slyšel rezonance z dutin uvnitř dřeva.

Pomoci svých hlodavých zubů pak dovede takové dutiny otevřít a s pomocí dlouhých a mimořádně citlivých a pohyblivých prstů na ruce pak zkoumá jejich obsah a hledá larvy tesaříků nebo jiný hmyz.

Foto: Tomáš Jůnek    


Larvy dřevokazného hmyzu ale nejsou jedinou potravou ksukolů. Největší podíl potravy tohoto primáta ve skutečnosti představují semena, ukrytá v tvrdých peckách, včetně kokosových ořechů. I k nim se ksukol dostává pomocí svého hlodavého chrupu a specializovaných prstů.

 
Foto: Tomáš Jůnek   Foto: Tomáš Jůnek

PŘIROZENÉ PROSTŘEDÍ

Aye-aye obývají tropický deštný prales, ale mohli bychom je potkat i jinde. Dokáží se přizpůsobit i životu v některých typech zemědělské krajiny. Jejím domovem se mohou stát i domorodé ovocné plantáže, které produkují kokosové ořechy, kávu a banány a další ovoce Zdaleka ne každá plantáž ale nabízí ksukolům vhodný domov. Důležité je například to, aby majitelé pozemku neodklízeli mrtvé a nemocné dřevo, ve kterém ksukolové mohou vyhledávat hmyz.  
    Foto: Tomáš Jůnek

OHROŽENÍ

V blízkosti člověka však ksukolům hrozí nebezpečí. Obyvatelé Madagaskaru totiž věří, že setkání s ksukolem přináší neštěstí.

To podle nich můžete odvrátit tím, že zvíře zabijete a jeho mrtvolu vystavíte u cesty. Kvůli zabíjení i kvůli mizení vhodného prostředí je tak dnes aye-aye jedním z nejvzácnějších lemurů.

 

Z tohoto důvodu se i Zoo Ústí nad Labem rozhodla podílet se na ochraně tohoto úžasného zvířete. V následujících letech tak plánujeme vybudovat novou expozici Noční Madagaskar, kde budete moc vidět jak právě ksukoly ocasaté, tak i jiné zajímavé noční druhy.

Tento projekt byl podpořen z prostředků Ministerstva životního prostředí České republiky
   

 

foto
foto
foto
foto
foto

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě