Zoo Ústí nadl Labem Zoo Ústí nadl Labem

Mezinárodní den lachtanů, tuleňů a velryb

Mezinárodní den lachtanů, tuleňů a velryb

Tento svátek (10. ledna) jsme si v letošním roce připomněli instalací sochy lachtana Moritze, kterou vytvořila sochařka Zdenka Malá a která ji do naší zoo bezplatně zapůjčila. Návštěvníci ji až do konce letních prázdnin najdou nad bazénem tuleňů.

Socha je z hořického písku a vznikla na loňském sochařském sympoziu v Řehlovicích. Tématem roku 2018 byly osobnosti Ústí nad Labem. Sochařku hned napadl Moritz, kterého považuje za zvířecí osobnost města. Předlohou byla řada fotografií tohoto populárního ploutvonožce, které jsme jí po prvních konzultacích poskytli. Podle nich sochařka zpracovala návrh, který posléze realizovala. Zhotovení sochy znamenalo čtrnáct dní intenzivní práce plus týden trvaly dodělávky. Socha je zhruba 170 centimetrů dlouhá, 60 centimetrů široká a přes 100 centimetrů vysoká. Hmotnost není známa, ale šest zdatných mužů mělo problém s jejím přemístěním. Místo bylo vybráno nedaleko bývalého bazénu pro lachtany, který je po rekonstrukci domovem skupiny tučňáků brýlových.

Lachtan Moritz se narodil v roce 1998 v Zoo Stuttgart v SRN a do naší zoo dorazil o rok později společně s polobratrem Maxem. Záhy se stal jedním z nejoblíbenějších zvířat naší zoo, zejména díky pravidelné předváděcí akci pro veřejnost. Naučil se spoustu cviků a kousků, kterými obveseloval naše návštěvníky. Řada z nich končila prohlídku zoo právě u jeho expozice. Bohužel, po jeho úhynu v roce 2014 jsme se na základě vyjádření odborníků EAZA a vedoucího evropské plemenné knihy rozhodli chov tohoto druhu ukončit. Důvodem byly nevhodné prostorové podmínky již zastaralé expozice, které nevyhovovaly požadavkům na welfare zvířat.

Lachtan Moritz ovšem není jedinou sochou od Zdenky Malé, kterou mohou v areálu zoo návštěvníci spatřit. Již několik let na rozvětveném kmenu střeží přízemí pavilonu exotária socha hada s otevřenou tlamou nazvaná „Strážce Ká“, jejíž předlohou byla Kniha džunglí od Rudyarda Kiplinga.

zveřejněno: pátek 11. ledna 2019 | V. Vrabcová

foto
foto
foto

zimní sezóna: listopad - únor

od 9.00 do 16.00 h Pokladna zoo:

horní vstup uzavřen

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

přechodné období: březen, říjen

od 9.00 do 17.00 h Pokladny zoo:

od 9.00 do 17.00 h Pavilony:

do 18.00 h Areál zoo:

V březnu je horní pokladna otevřena pouze během víkendů.

více

zimní sezóna: listopad - únor

100,- Kč Dospělí:

50,- Kč Děti, studenti, důchodci:

270,- Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

přechodné období: březen, říjen

110,- Kč Dospělí:

55,- Kč Děti, studenti, důchodci:

290,- Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě