Mezinárodní den slonů

Mezinárodní den slonů

Včera, 12. srpna, jsme si v naší zoo připomněli, že tento den je věnován slonům. Cílem bylo, aby si návštěvníci uvědomili, že tato mohutná zvířata čelí ve své domovině řadě problémů.

V minulosti jsme sloní den slavili již několikrát. Letos jsme se rozhodli veřejnosti přiblížit chov slonů v naší zoo, který má dlouholetou tradici. První slon v historii zoo, slonice Kala, k nám dorazila v roce 1985, o dva roky později přibyla i Delhi. Kala bohužel v únoru letošního roku kvůli závažným zdravotním problémům uhynula, takže Delhi je momentálně jediným slonem, kterého mohou návštěvníci u nás spatřit. Víme, že za několik měsíců Delhi naši zoo opustí a najde svůj domov v jiném zařízení, ale nyní se jí chovatelé věnují naplno. Připravený program byl rozptýlením nejen pro ni, ale byl zajímavý i pro naše návštěvníky. Po dopoledním sprchování ji chovatelé vyzdobili indickými motivy a v 11.00 hodin se vydali na pravidelnou procházku celým areálem zoo. Reakce kolemjdoucích byly jako vždy mnohdy překvapující, protože potkat slona na běžné návštěvnické trase není příliš obvyklé :-).

Další program se uskutečnil v odpoledních hodinách. Při cvičení ve výběhu ve 14.30 hodin se přihlížející mohli zúčastnit tipovací soutěže s otázkou, kolik Delhi váží. Hlavní cena byla opět neobvyklá, ale stylová – obraz, který namalovala přímo Delhi. Přes tři desítky malých a velkých návštěvníků odhadovalo její hmotnost, tipy byly velice rozdílné, od 850 kg až po 11 tun. O vítězi rozhodoval rozstřel mezi dvěma stejnými návrhy (3,5 tuny), majitelem obrazu se nakonec stal Daniel Bleha z Klášterce nad Ohří, který do zoo přijel s rodinou. Jeho tip – 3.590 kg byl ke skutečnosti nejblíž, neboť display váhy ukázal přesně 3.678 kg. Na zájemce ještě čekaly dvě komentované prohlídky pavilonu slonů (15.00 a 16.00 hodin), kam se běžně návštěvníci nedostanou. Průvodci jim byli opět chovatelé slonů, kteří jim ukázali stáj, zázemí, manipulační místnost, kamerový systém; zároveň jim nastínili, co den chovatele obnáší a fundovaně zodpověděli všechny dotazy.

Co možná nevíte:

Asijští sloni jsou na seznamu ohrožených druhů (RDB) zapsáni v kategorii endangered = ohrožený a jejich populace má klesající tendenci, hlavním důvodem je ztráta biotopu, degradace a fragmentace území, lov pro různé části těla či zabíjení z důvodu ničení úrody apod. U afrických slonů je situace o něco lepší, jsou vedeni v kategorii vulnerable = zranitelný. Problémem je tradičně ilegální lov pro slonovinu a další části těla, ale i přesto za hlavní hrozbu lze označit ztrátu prostředí a jeho fragmentaci, narůstají konflikty mezi lidmi a slony.

 

zveřejněno: úterý 13. srpna 2019 | V. Vrabcová

foto
foto
foto

zimní sezóna: listopad - únor

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: listopad - únor

100,- Kč Dospělí:

50,- Kč Děti, studenti, důchodci:

270,- Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě