Mládě pandy červené

Mládě pandy červené

Po pěti letech se v naší zoo narodilo mládě pandy červené. Přišlo na svět v neděli 5. července a jedná se o prvního potomka nově složeného chovného páru. Rodiči jsou samec Eugenio a samice Anmar, která přicestovala v loňském březnu z anglického Drusillas Zoo Parku.

Na počátku panovaly obavy, jak svou úlohu rodičů oba zvládnou, avšak odchov probíhá bez problémů a novopečení rodiče se o přírůstek vzorně starají. První měsíce svého života stráví mládě spolu se svou matkou v boudičce, která jim slouží jako úkryt. Pandy červené chováme od roku 1996, kdy byl tento druh v českých zoologických zahradách relativně vzácný. Prvními zvířaty byly dvě samice pocházející ze zoologické zahrady v Barceloně. O čtyři roky později přišel z italské zoologické zahrady Parco Natura Viva Bussolengo tříletý samec jménem Sole. První mládě v naší historii se narodilo v roce 2000, jednalo se o samce, který dostal jméno Shiroshima. V roce 2007 následovala dvojčata pojmenovaná Pat a Mat. O osm let později přišel na svět sameček, který byl pojmenován Sikkim. Letošní přírůstek je tedy pátým narozeným mládětem, prozatím nevíme, jakého je pohlaví. To bude určeno až při první veterinární kontrole.

Tento druh patří mezi stromové šelmy obývající střední Asii. Jejich typická červená srst je chrání před chladem, jelikož obývají vysoké nadmořské výšky (až 4000 m. n. m.). Jedná se o zvířata, která výborně šplhají do korun stromů, kde tráví i většinu času. Vysoké stromy poskytují úkryt před predátory a také ceněnou lahůdku ve formě ptačích vajec. Hlavní složku pandího jídelníčku však tvoří listy a výhonky bambusu. Pandy červené jsou vedeny jako ohrožený druh, a to především díky ztrátě přirozeného prostředí a také lovu kvůli atraktivní kožešině. V zoologických zahradách se již dnes jedná o zcela běžný druh, oblíbený především u dětí.

zveřejněno: pátek 31. července 2020 | Matěj Kynšt

zimní sezóna: listopad - únor

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: listopad - únor

100,- Kč Dospělí:

50,- Kč Děti, studenti, důchodci:

270,- Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě