Smutná událost u našich orangutanů

Smutná událost u našich orangutanů

Dnes, ve středu 8. listopadu 2017, musela být provedena eutanázie našeho samce orangutana bornejského Ňuňáka :-(. Důvodem bylo rapidní zhoršení jeho zdravotního stavu v důsledku velkého počtu primárních adenokarcinomů na plících.

Toto onemocnění bylo zjištěno na konci července letošního roku, kdy Ňuňák prodělal v celkové narkóze na odborném pracovišti veterinární ordinace Střekov důkladné vyšetření (sonografické i rentgenové). Primárním důvodem tohoto vyšetření byly problémy s páteří v oblasti beder, které se u Ňuňáka projevily omezením pohybové aktivity a viditelnými bolestmi. S tím souvisel i snížený příjem potravy, omezená chuť k jídlu a viditelný úbytek na váze. V první fázi byla nasazena léčba pomocí kortikoidů, ale následně bylo rozhodnuto o vyšetření v narkóze kvůli stanovení přesné diagnózy a možnosti řešení. Rentgenovým vyšetřením bylo zjištěno degenerativní onemocnění páteře s artrózními změnami na křížo-bederním spojení, stejně jako poškození v oblasti bederních obratlů. Ultrazvukové vyšetření však odhalilo mnohočetné solidní útvary v oblasti hrudní dutiny, vyšetření ostatních orgánů (játra, slezina, varlata, ledviny) bylo bez patologického nálezu.

Bohužel, léčba v tomto stádiu nebyla možná, podáváním léků šlo pouze zmírnit bolesti, omezit zavodnění plic a vyčkávat, jakou rychlostí nemoc propukne naplno. Poslední týdny ukázaly, že finální rozhodnutí, které je při práci se zvířaty vždy nejobtížnější, bude muset přijít brzy, neboť pomůže zkrátit Ňuňákovi jeho trápení. Po humánním uspání byla pod vedením kolegů z IZW Berlin (Institut for Zoo and Wildlife Research) Dr. Thomase Hildebranta a Dr. Franka Göritze pořízena řada rentgenových snímků vnitřních orgánů, byla provedena pitva a byly odebrány vzorky pro následný výzkum. Kadaver převzalo Muzeum města Ústí nad Labem, kterým bude zajištěno zhotovení dermoplastického i kosterního modelu.

A jaká je budoucnost chovu orangutanů bornejských v naší zoo? Desítky let se hovoří o nevyhovujícím chovatelském zařízení, ve kterém pár orangutanů (popř. s jedním či dvěma mláďaty) trávil celý život. Momentálně zde zůstala cca samice Ňuninka, které je cca třicet let (stejně jako Ňuňákovi), a jejich šestiletá dcera Cantik. Mnohem naléhavěji nyní vyvstává potřeba vybudovat moderní zařízení, kde by orangutani mohli žít v důstojných podmínkách. Jedná se o dlouhodobě plánovanou stavbu Asijského domu v horní části zoo, na kterou se však dlouhou řadu let nedaří získat finanční prostředky. Je několik možností, jak se bude situace dále vyvíjet:

1) Zoo nebude mít dostatek financí, Ňuninka a Cantik zůstanou ve stávajícím zařízení, dokud Cantik nedospěje a nebudou obě na doporučení koordinátora Evropských chovných programů (EEP) přesunuty do jiné zoo, kde budou zařazeny do chovu. Časový horizont – do čtyř let. Tím skončí chov orangutanů v ústecké zoo.

2) Zoo nebude mít dostatek financí, ale kvůli zachování chovu orangutanů požádá koordinátora EEP o samce, který bude umístěn ve stávajícím zařízení, jehož uspořádání však neumožňuje manipulaci se zvířaty, přesuny či možnost oddělení, nehledě na morální aspekt chovu zvířat v těchto podmínkách.

3) Zoo díky této krizové situaci získá finanční prostředky k výstavbě Asijského domu. I když realizace stavby může trvat několik let, bylo by rychlé rozhodnutí zárukou, že v ústecké zoo zůstane chov orangutanů zachován, ale navíc při zajištění vhodných podmínek pro moderní chov zvířat.

zveřejněno: středa 8. listopadu 2017 | V. Vrabcová

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě