Smutná událost v zoo

Smutná událost v zoo

úterý 25. března 2008

Ne všechny události, které se v zoologické zahradě odehrávají, jsou radostné. Mezi ty nejsmutnější patří úhyny zvířat, která zde strávila většinu svého života, ale neúprosný zákon přírody funguje, v těchto případech musíme říci bohužel, spravedlivě.

Oficiální tisková zpráva:

V sobotu 22. března 2008 byla v ústecké Zoologické zahradě utracena samice nosorožce tuponosého (vědecký název druhu: Ceratotherium simum simum). Saša v posledních měsících trpěla vleklým onemocněním, souvisejícím především s jejím pokročilým věkem. Přes maximální úsilí veterinárních lékařů i chovatelů se její zdravotní stav v průběhu minulého týdne zhoršil natolik, že bylo nutno přikročit k ukončení jejího života. Takovýto postup jsme nuceni volit v případech, kdy je prognóza dalšího vývoje zdravotního stavu zvířete negativní a kdy by další případná léčba byla pro zvíře nepřípustným utrpením. Vlastní usmrcení je pak provedeno zásadně bezbolestným způsobem, zpravidla injekčním podáním odpovídajícího preparátu veterinárním lékařem.

 

Na místě provedená pitva prokázala, že celkový zdravotní stav Saši byl neslučitelný s dalším životem. Postiženy byly především plíce a jícen, znaky selhávání však nesly i další vnitřní orgány. Její ostatky byly předány k odbornému zpracování v preparátorské dílně a budou následně sloužit k vědeckým a edukačním účelům, což je u takto vzácných zvířecích jedinců zcela obvyklé. Připomeňme, že některé exempláře zvířat dříve chovaných v Zoo Ústí nad Labem, byly poskytnuty kupříkladu do sbírek Národního muzea v Praze.

 

Saša bezesporu patřila k rodinnému stříbru ústecké zoo. Narodila v roce 1967 v jihoafrické rezervaci Umfolozi a do naší zoo byla přivezena na konci roku 1980 ze Zoo ve Dvoře Králové nad Labem spolu s dalšími dvěma nosorožci. Za svůj život přivedla na svět tři krásná mláďata, čímž zásadním způsobem přispěla k rozvoji chovu svého druhu v zajetí. Zasloužila se tím i o to, že naše zoo je v rámci České a Slovenské republiky jednou ze dvou zoologických zahrad, kde se tento vzácný druh nosorožce podařilo rozmnožit. Saša se dožila úctyhodného věku 41 let a byla tak jedním z nejstarších nosorožců chovaných ve světových zoologických zahradách. Nutno podotknout, že ve volné přírodě se nosorožci zpravidla zpravidla výrazně kratšího věku.

 

V zoo i nadále samozřejmě zůstává zbytek původní chovné skupiny nosorožců tuponosých, tedy samec Dan a samice Zamba. Vzhledem k jejich pokročilému věku jsme bohužel nuceni smířit se se skutečností, že i jejich život se blíží k závěru. Případné doplnění tohoto páru o další zvířata bohužel již není možné a budoucnost tohoto druhu v ústecké zoo závisí především na možnostech chovatelského a technického zázemí. Náš stávající pavilon z konce 70. let poskytl nosorožcům odpovídající zázemí v době jejich reprodukce, nicméně v současnosti je již morálně i technicky zastaralý a přísné požadavky evropských autorit na chov tohoto druhu již jednoznačně nesplňuje.

 

Podmínkou pro získání nových chovatelsky perspektivních jedinců je výstavba zcela nového pavilonu, se kterou je v rozvojové koncepci ústecké zoo počítáno. Studie nového expozičně-chovatelského komplexu africké fauny nese pracovní název „Africká savana“ a jeho realizace je plánována v nové lokalitě mimo stávající areál zoo. Doufejme tedy, že se v budoucnosti podaří tento záměr realizovat a tradice chovu těchto krásných zvířat bude v ústecké zoo pokračovat.

Mgr. Tomáš Kraus - ředitel zoo

zveřejněno: úterý 25. března 2008 | Věra Vrabcová

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě