ÚSTECKÁ ZOO PŘEDSTAVÍ DĚTEM MALÉHO HROŠÍKA LIBERIJSKÉHO

ÚSTECKÁ ZOO PŘEDSTAVÍ DĚTEM MALÉHO HROŠÍKA LIBERIJSKÉHO

Zoo Ústí nad Labem se pyšní dalším novým druhem, a to hrošíkem liberijským. Hrošík se do ústecké zoo vrátil po dlouhých 18 letech a slavnostně se návštěvníkům představí na akci Den dětí.

Hrošík liberijský (Choeropsis liberiensis) žije v tropických deštných lesích v posledních čtyřech zemích západní Afriky (Libérie, Guinea, Sierra Leone a Pobřeží slonoviny). Jeho existenci se podařilo dokázat až v roce 1914, a to i kvůli jeho samotářskému a skrytému způsobu života. Vyskytuje se v blízkosti mokřadů nebo bažin, ale většinu času tráví na souši. Podle Červeného seznamu IUCN jde v důsledku kácení tropických deštných pralesů a ohrožení jeho původního biotopu o ohrožený druh. Nebezpečí mu pak hrozí i od lovců, kteří ho pronásledují kvůli masu. Dnes žije v přírodě jen 2 - 3 tisíce jedinců.

Dvouletá samice hrošíka liberijského dorazila do ústecké zoo 19. května ze švédské zoologické zahrady Parken Zoo Eskilstuna. V současné době si zvyká na nové prostředí – upravenou vnitřní expozici a venkovní výběh po tapírovi čabrakovém. Ještě v letošním roce by mělo dojít k významné úpravě venkovního výběhu a zvětšení bazénu tak, aby bylo v budoucnu možné přijmout i chovného samce. „Koordinátor chovu shledal, že naše chovatelské zařízení je vhodné pro chov hrošíka liberijského, a tak můžeme našim návštěvníkům představit další velmi zajímavý druh,“ říká vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková. „V zoo populaci hrošíků je potřeba nových chovatelů, aby se tento druh mohl dále množit a jeho populace rostla. Proto je umístění každého hrošíka do nového chovatelského zařízení přínosem,“ dodává ředitelka zoo Ilona Pšenková   

Hrošík liberijský bude návštěvníkům, a to zejména dětem, slavnostně představen na akci Den dětí 3. června v 10:45 hodin, kdy se o tomto druhu dozví mnoho zajímavých informací. Dále bude na programu divadelní přestavení, soutěže, malování na obličej, děti si užijí skákací hrad a na všechny čeká i netradiční občerstvení. Vstupné se nemění, nicméně za odevzdaný vysloužilý elektrospotřebič budou mít návštěvníci vstupné pro dítě zdarma.

         Těšíme se na Vaši návštěvu!         

 

zveřejněno: úterý 30. května 2023

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě