Ústecká zoo se raduje z dalšího významného přírůstku

Ústecká zoo se raduje z dalšího významného přírůstku

Zoologická zahrada Ústí nad Labem přináší zprávu o narození dalšího významného druhu. Je jím mravenečník čtyřprstý (Tamandua tetradactyla), kterého zoo chová od roku 2022.

Mravenečník čtyřprstý nebo také mravenečník stromový je menší ze dvou druhů mravenečníků chovaných v evropských zoologických zahradách. Obývá lesy Jižní Ameriky, kde se živí stromovými termity, které dobývá z termitišť pomocí mohutných drápů a dlouhého jazyka. V Zoo Ústí nad Labem byl chovný pár představen na loňském zahájení sezóny. Tento druh obývá společnou expozici s pásovcem kulovitým a chvostany bělolícími v pavilonu Exotária. Přestože zoo koncem loňského roku přišla o samce, nyní se může radovat z nového přírůstku.

V ústecké zoo jsou chována zvířata, jejichž předci pocházejí z Peru a nemají pro mravenečníky obvyklou černě zbarvenou skvrnu v oblasti hrudníku, která připomíná svým tvarem vestičku. „Mládě se narodilo 30. 3. v ranních hodinách, samice se už od začátku vzorně o mládě starala, a to tak velmi dobře prospívá. Porodní hmotnost činila 306 g. Mládě pravidelně vážíme a kontrolujeme,říká chovatelka Radka Ševcovicová. Samice s mládětem se zatím zdržuje v boudě. V další fázi bude možné pozorovat typické chování, kdy matka bude vozit mládě na svém ocase. „Zatím jsme toto chování zaznamenali pouze jednou v nočních hodinách, kdy matka s mládětem na ocase absolvovala dvouminutovou procházku po expozici,“ doplnila chovatelka.  

Mláďata mravenečníků nemají vůbec lehký start do života. Hrozí jim nedostatek mateřského mléka, infekce nebo dokonce pád z matčina těla. „Přestože zatím vše vypadá dobře, ještě nemáme vyhráno. První týdny života mláděte jsou vždy nejisté, mládě je velmi citlivé a samice by měla být v naprostém klidu,“ dodává vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková.

Přesto, že kritická fáze odchovu stále probíhá, zoo považuje narození mravenečníka za velký úspěch. „Mám obrovskou radost z narození tohoto druhu, který chováme v naší zoo teprve od loňského roku. Tento úspěch ukazuje na schopnost chovatelů učit se novým věcem a přijímat nové chovatelské výzvy, které velmi dobře zvládají,“ uzavírá ředitelka Ilona Pšenková.

S ohledem na nově narozené mládě mravenečníka, je v těchto dnech omezen provoz v horním patře pavilonu Exotária. Zoo děkuje za pochopení. Držme mláděti palce!

Foto: mravenečník čtyřprstý 1 (Tamandua tetradactyla), autor Radka Ševcovicová

         mravenečník čtyřprstý 2 (Tamandua tetradactyla), autor Radka Ševcovicová


 

zveřejněno: pátek 28. dubna 2023

mravenečník čtyřprstý (Tamandua tetradactyla), autor Radka Ševcovicová mravenečník čtyřprstý (Tamandua tetradactyla), autor Radka Ševcovicová

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě