Zdravotní problémy Ferdy

Zdravotní problémy Ferdy

V minulém týdnu se uskutečnil veterinární zákrok, který se týkal našeho křížence orangutana sumaterského a bornejského Ferdy. Ten do naší zoo přišel v roce 2002 po povodních z pražské zoo.

Na začátku října oslavil Ferda své 50. narozeniny, což z něj činí nejstaršího jedince v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad. Ve volné přírodě se orangutan sumaterský dožívá 50 let a orangutan bornejský 30–40 let, proto nejspíš Ferda dostal do vínku dlouhověkost. S vysokým věkem jsou však spojené stařecké nemoci, Ferda se již více než rok léčí s artrózou páteře a pánevních končetin. Pravidelně dostává léky proti bolesti a doplňky stravy ve formě kloubní výživy, která nedokáže postupující nemoc vyléčit, ale zpomaluje její průběh, což se během léčby daří. V posledních měsících se přidala zjevná dušnost a kašel, který v jeho věku signalizuje počínající srdeční nedostatečnost. Po aplikaci léků na srdeční choroby se jeho stav výrazně zlepšil, proto nebylo nutné provádět riskantní anestezii (s ohledem na jeho vysoký věk), která by umožnila důslednou diagnostiku dýchacích potíží.

S příchodem nového roku se začal Ferdův zdravotní stav výrazně zhoršovat. Ošetřovatelé začali pozorovat nechuť k jídlu i pití, nezájem o komunikaci, častější nahřívání zad, občasné bolestivé zasténání a malou pravidelnost močení. Vzniklo podezření na začínající onemocnění ledvin, které se často objevuje u starších zvířat a je velice závažné. Tento stav bylo potřeba rychle řešit, po konzultaci s vedením zoo, zoology a veterinářem padlo rozhodnutí o provedení riskantní anestezie. Ferda byl uspán a byla provedena celá řada vyšetření ke stanovení co nejpřesnější diagnózy a především prognózy, tzn. jak se bude onemocnění vyvíjet a jaká je šance na uzdravení.

Během zákroku byla aplikována léčiva a infuze, současně odebrána krev na hematologické a biochemické vyšetření, moč k celkovému vyšetření a všechny orgány prošly kontrolou pomocí ultrazvuku. Z prvních vyšetření bylo zjištěno, že Ferda trpí srdečním selháváním s městnáním tekutiny na plicích a akutním selháváním ledvin zatím z nezjištěné příčiny. Na jejím hledání se v současné době pracuje v laboratořích a výsledky očekáváme během následujících dní.

Ferda má momentálně zajištěnu nejlepší ošetřovatelskou a veterinární péči. Jeho léky upravují činnost srdce, ovlivňují metabolismus a funkci ledvin. Ferda přes zdravotní komplikace neztratil nic ze své chytrosti a předvídatelnosti a díky navýšení počtu léků nám dělá starost pravidelnost příjmu. Občas si odmítá vzít všechna léčiva, trucuje a nejeví zájem o potravu. Ošetřovatelé dělají maximum, nabízejí Ferdovi jeho oblíbené dobroty, ale i přesto se ne vždy setkávají s úspěchem. V nejbližších dnech za Ferdou přijede na návštěvu jeho bývalý ošetřovatel z pražské zoo Marek Ždánský, který by mohl znát další způsob, jakým Ferdu alespoň trochu obelstít.

zveřejněno: sobota 4. ledna 2020 | Nikola Roštejnská

foto
foto
foto

zimní sezóna: listopad - únor

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: listopad - únor

100,- Kč Dospělí:

50,- Kč Děti, studenti, důchodci:

270,- Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

KOUPIT VSTUPENKY ONLINE

Pomáháme přírodě