Žirafy vám budou blíž

Žirafy vám budou blíž

Zoo Ústí nad Labem si v tomto období připomíná 40. výročí chovu žiraf. A právě při této příležitosti se návštěvníkům otevře nová vyhlídka Samburu v africkém stylu, ze které budou mít žirafy téměř na dosah.

Vyhlídka se nachází v horní části zoologické zahrady a nabídne bližší pohled na žirafy severní núbijské (pozn.: dříve Rotschildovy), ale i na watusi, pštrosy dvouprsté nebo vodušky jelenovité. Pravidelně se zde budou konat komentovaná setkání, během kterých se návštěvníci dozví o žirafách zajímavé informace. „Cílem je poskytnout návštěvníkům bližší pohled na zvířata, a tím i hlubší pochopení jejich chování, včetně přiblížení významu jejich chovu v zoo,“ uvedla hlavní zooložka Petra Padalíková. Součástí vyhlídky je i nová edukační cedule zaměřená na ekologii savan a stylové občerstvení Hakuna Matata Grill s posezením. „Celý prostor by tak měl poskytnout našim návštěvníkům dostatek místa pro odpočiněk a zároveň atraktivní pohled na naše zvířata,“ dodává ředitelka zoo Ilona Pšenková.  

Slavnostní otevření vyhlídky Samburu proběhne v sobotu 1. července. V 11 hodin dopoledne přivítají návštěvníky rytmy afrických bubnů v podání skupiny Robena Mlausiho, poté proběhne první komentované setkání u žiraf, představí se nový pivní speciál Samburu 11, bude příležitost ochutnat hmyzí speciality a děti si užijí výtvarné dílny nebo africký hudební workshop.  

                            

                                   Těšíme se na Vaši návštěvu!      

 

Pro zajímavost:

Žirafy začala ústecká zoo chovat 22. června roku 1983, kdy ze zoo ve Dvoře Králové dorazil chovný pár žiraf severních núbijských. Zoo Ústí nad Labem se tak stala v pořadí pátou zoo v tehdejším Československu, kde se žirafy začaly chovat. Po 4,5 letech se zde narodilo první mládě tohoto druhu a zoo se tak v té době zařadila mezi významné evropské zoologické zahrady, kde se žirafy rozmnožují. Další mláďata následovala, celkem se jich v ústecké zoo narodilo 25, z toho 13 samců a 12 samic. Odchovy ústecké zoo můžeme vidět například v Safari de Peaugres,  Zoo Lipsko, Zoo Varšava nebo v Zoo Poznaň. V současné době jsou v ústecké zoo tři samice. Tento druh je kriticky ohrožený a populace neustále klesají. Ze všech druhů žiraf jsou žirafy severní nejvíce ohrožené.  Jejich počty v přírodě za poslední tři generace klesly o celých 90 %. Důvodem je ztráta životního prostředí a trofejní lov. Dnes se ve volné přírodě vyskytuje jen kolem 5 000 jedinců.

 

zveřejněno: pondělí 26. června 2023

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě