Zoo má nový chovný pár tapírů čabrakových

Zoo má nový chovný pár tapírů čabrakových

Zoo Ústí nad Labem se raduje z chovného páru tapírů čabrakových. Návštěvníci mohou tapíry vidět v pavilonu Asijský prales, který zoo zadaptovala právě pro tento druh. Díky tomu má zahrada šanci tento ohrožený druh v budoucnu rozmnožit.

Do ústecké zoo dorazil nejprve patnáctiletý samec, který přicestoval 28. června ze Zoo Lipsko. Ve středu 19. července pak dorazila i sedmiletá samice ze Zoo Dortmund.  Aktuálně si zvyká na nové prostředí. Obě zvířata jsou od sebe zatím oddělena, ale mají mezi sebou vizuální i čichový kontakt. Jejich spojování proběhne v okamžiku, kdy se samice důkladně seznámí s novým domovem.     

Tapír čabrakový (Tapirus indicus) je jediným asijským druhem tapíra, který žije v jihovýchodních pralesích Asie na území Sumatry, Thajska a Malajsie. Vyznačuje se černo-bílým zbarvením, které ho v pralese dokonale maskuje. Vyskytuje se často poblíž vody, hledá v ní úkryt a výborně plave. Kvůli lovu a odlesňování, které ho připravuje o jeho přirozené prostředí, je podle Červeného seznamu řazen mezi ohrožené druhy. 

Zástupců tohoto druhu je nedostatek i v populaci evropských zoologických zahrad. Pro tapíry čabrakové je veden EEP (Evropský chovný program), který se momentálně potýká zejména s problémem nedostatku samic. Ty dostávají pouze zoologické zahrady s nejlepším chovatelským zařízením. O umístění konkrétních zvířat rozhoduje koordinátor chovu podle genetických dispozic a podmínek v jednotlivých zahradách. „Je pro nás úspěchem, že právě ústecká zoo byla vybrána jako instituce, která je vhodná pro nově sestavený chovný pár tapírů čabrakových. Je důležité vytvořit dostatečně velkou a stabilní záložní populaci tohoto druhu v lidské péči,“ uvedla ředitelka zoo Ilona Pšenková. Do nedávna ústecká zoo chovala pouze jediného samce, který byl před dvěma měsíci přesunut ke geneticky vhodné samici ve španělské zoo.

Populace tapírů čabrakových nyní čítá v evropských zoologických zahradách 47 kusů (zdroj: ZIMS, Zoological Information Management System). Za posledních 12 měsíců se v Evropě narodila pouze 4 mláďata, populace tohoto druhu tedy narůstá velmi pomalu.  „Naším cílem je pokusit se o rozmnožení tohoto vzácného druhu. Úspěšný odchov by přispěl k posílení jeho populace v evropských zoo,“ dodává vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková.

 

 

zveřejněno: čtvrtek 20. července 2023

samice tapíra čabrakového, autor Markéta Gloneková samice tapíra čabrakového, autor Markéta Gloneková
samice tapíra čabrakového, autor Jiří Horák samice tapíra čabrakového, autor Jiří Horák

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě