Zoo přivítala další nový druh - koně Převalského

Zoo přivítala další nový druh - koně Převalského

Dvě klisny koně Převalského dorazily do ústecké zoologické zahrady ve středu 21. června, a to z chovné stanice v Dolním Dobřejově. Zoo Ústí nad Labem se tak stala jednou z pěti českých zoologických zahrad, které nyní tento druh chovají.

Kůň Převalského (Equus ferus przewalskii) je poslední divoký kůň, který žije v náročných podmínkách středoasijských stepí na území Číny a Mongolska. V létě krajinu bičují prašné bouře a teploty atakují 40 °C, zatímco v zimě klesají pod -40 °C. Od konce 60. let 20. století kůň Převalského v přírodě prakticky vyhynul a po celá desetiletí pak druh přežíval jen díky chovům v lidské péči, odkud byl do volné přírody navrácen. Nicméně stále je dle Červeného seznamu IUCN ohroženým druhem.

 

Jsme opravdu potěšeni, že jsme se mohli zapojit do chovného programu těchto ohrožených kopytníků, přispět tak k jejich ochraně, a zároveň poskytnout návštěvníkům nový druh, se kterým se mohou v Ústí nad Labem blíže seznámit vůbec poprvé v historii zoologické zahrady,“ řekla ředitelka Zoo Ústí nad Labem Ilona Pšenková.  V roce 1985 byl založen koordinovaný evropský chovný program a v roce 1992 byli převezeni první koně rozmnožení v lidské péči zpět do Mongolska. Vedením Mezinárodní plemenné knihy (ISB) je od roku 1988 pověřena Zoo Praha, která také organizuje transporty koní do mongolské přírody v rámci projektu Návrat divokých koní. „Jsem ráda, že se v našem regionu našel další chovatel koní Převalského, protože instituce pro umísťování klisen pomáhá reprodukčnímu plánování v EEP (Evropském chovném programu) a dlouhodobé životaschopnosti druhu,“ uvedla koordinátorka Evropského chovného programu a kurátorka chovu kopytníků Zoo Praha Barbora Dobiášová.

 

Aktuálně si klisny zvykají na nové prostředí. Ústecká zoo pro ně zadaptovala bývalý výběh slonů v horní části zahrady. Ve výběhu byly především vybudovány manipulační dvorky, proběhly terénní úpravy a rekonstrukce oplocení. Příchodem dvou klisen zapojení Zoo Ústí nad Labem do tzv. rodiny koní Převalských nekončí, na podzim je doplní ještě další dvě samice. Slavnostní představení koní se uskuteční v rámci srpnové akce Proběhni si zoo, kdy budou moci návštěvníci, a zejména pak sportovci, absolvovat běžecký závod, jehož výtěžek poputuje na chov a ochranu vzácných a ohrožených druhů zvířat.  

 

 

 

Foto: příjezd koní Převalského, autor Jitka Nesvorová         

          vpuštění koně Převalského do výběhu, autor Jitka Nesvorová

          klisny koně Převalského, autor Jitka Nesvorová 

zveřejněno: čtvrtek 22. června 2023

Příjezd koní Převalského Příjezd koní Převalského
vpuštění koně Převalského do výběhu vpuštění koně Převalského do výběhu
klisny koně Převalského klisny koně Převalského

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě