Jak můžete pomoci

Jak můžete pomoci

Jsem zpátky v Čechách. Na několik příštích měsíců předávám terénní štafetu v Balikpapanském zálivu našemu indonéskému týmu, který už se rozrostl na deset klíčových lidí, z nichž každý má svůj vlastní tým dobrovolníků a asistentů.

Nejdelší dobu je s námi Darman, který má na starosti vitální bod celého programu, sledování terénu. Díky němu nejpozději do měsíce víme, jaké nové nepravosti se podél pobřeží zálivu dějí. Darmanovi bude napřesrok padesát a začíná už pomalu myslet na odpočinek, takže si teď vychovává svého nástupce, Andiho. Ten má prozatím na starost pomoc výzkumníkům, kteří sem do zálivu přijíždějí studovat opice, delfíny a mangrovy. Mladí aktivisté Hussein, Paul a Augustina a jejich několik desítek kamarádů pro nás vedou kampaň – od petice přes demonstrace až po novinové články. Vytvářejí tlak, kterého pak využívají naši dva lobbisté, Hamsuri a Herry, při svých vyjednáváních s vládními úředníky a korporacemi. Záda jim přitom kryje Hari, právní poradce, díky kterému se snáz potýkáme s paragrafy tak, aby zákony pracovaly v náš prospěch. A protože je potřeba myslet i na příští generaci, pracují pro nás také dva učitelé. Anna objíždí s přednáškami o Balikpapanském zálivu školy ve městě i na vesnicích podél pobřeží. A o Maulanovi a jeho práci v centru ekologické výchovy jsem už psal v jedné z předchozích zpráv.

Moje aktivní účast na dění v Balikpapanském zálivu se už teď omezuje na občasné návštěvy a „kontroly“, ale zůstává mi ještě jedna klíčová role, a to je získávání financí, které náš program živí. Chceme se vyhnout přijímání peněz od místních korporací a vlády, se kterými máme prozatím příliš mnoho nevyřešených konfliktů, a tím pádem se jim nemůžeme finančně zavazovat. Jsme proto odkázaní na mezinárodní podporu, se kterou to naštěstí v loňském roce bylo velmi dobré. Kromě pravidelných příjmů, které máme z ústecké zoo, z mého platu na ČZU a z příspěvků několika mých přátel, jsme vloni dostali grant od Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, díky kterému momentálně program probíhá v celém spektru. Naše měsíční výdaje jsou teď asi 47 tisíc korun – hodně malé peníze ve srovnání s podobně komplexním programem jinde v Indonésii, ale mnohem víc než kolik jsem byl zvyklý shánět a utrácet v minulých letech.

Úspěch s penězi je ale dvousečná zbraň – jakmile ho jednou dosáhnete, jste v pasti, ze které není snadné couvnout. Poté, co se program v Balikpapanském zálivu dostal na vyšší úroveň, bude už na ní muset zůstat. V příštích měsících mi nezbývá než psát další granty a shánět na příští sezónu přinejmenším stejně velké peníze.

A tady se dostávám k tomu, co zmůžou indonéské zprávy a jak moc se mi vás jimi podařilo oslovit. Chtěl bych vás teď totiž požádat o pomoc s fundraisingem – ať už finančním příspěvkem, dobrou radou anebo pomocnou rukou.

Finanční příspěvek může být jednorázový i měsíční a klidně i jakkoli malý - z mnoha malých částek se může nasčítat jedna velká. Lze ho poslat jednodušší neoficiální cestou na můj účet u mBank (číslo účtu je 670100-2211819509/6210) anebo oficiálnější cestou přes naše spolky Lestari o. s. nebo Zooklub Ústí nad Labem, o. s., na které rád poskytnu kontakt.

Pokud máte dobrou radu, kde a jak by bylo možné podporu pro Balikpapanský záliv získat, napište mi, prosím.

Ze všech nápadů ale nejvíc pomůže ten, který by někdo z vás dokázal sám zrealizovat. Schopného fundraisera pro Balikpapanský záliv hledáme už dlouho. Já jsem se do téhle role dostal tak trochu mimoplánovitě a asi pro ni nemám nejlepší vlohy. Chybí nám někdo, kdo si je při shánění peněz jistější v kramflecích. Byl by to velký krok dopředu, pokud se někdo takový najde, třeba právě mezi čtenáři Bornejského deníku!

Darman Darman
Jednání se zástupcem regenta Jednání se zástupcem regenta
Maulana Malik přednáší dětem v centru ekologické výchovy Maulana Malik přednáší dětem v centru ekologické výchovy

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě