Projekt Tarsius

Projekt Tarsius

Tento ochranářský projekt podporovala Zoo Ústí nad Labem od roku 2015 do března 2017. Je zaměřen na výzkum a ochranu ohroženého primáta nártouna filipínského (Tarsius syrichta) v místě jeho přirozeného výskytu. Koordinátorkou projektu je RNDr. Milada Řeháková, Ph.D., která strávila mnoho měsíců přímo v terénu.

Cílem projektu Tarsius je integrace ochrany, vzdělávání široké veřejnosti a výzkumu, který pomůže získat chybějící informace o biologii tohoto zajímavého druhu. Terénní část probíhá na ostrově Bohol. V letech 2009-2012 se RNDr. Řeháková věnovala dlouhodobému radiotelemetrickému sledování nártounů pomocí vysílaček, které pomohly získat cenné informace o jejich životě. Nezbytnou součástí projektu je osvěta široké veřejnosti. Zaměřuje se na vzdělávání místních obyvatel, kteří jsou primárně zodpovědní za lov a ničení přirozeného prostředí nártounů, zejména vzdělávání mladší generace je nezbytné pro budoucí ochranu druhu. Zaměřuje se také na problematiku chovu nártounů v zajetí a zasloužila se o zlepšení podmínek takto chovaných zvířat.

Nártoun filipínský je hmyzožravý primát s obrovskýma očima a dlouhými přísavkovitými prsty, jehož drobné tělíčko se vejde do dlaně. O tomto zajímavém tvoru toho věda doposud mnoho neví. Na Filipínách se vyskytuje pouze jediný druh Tarsius syrichta. Nártoun filipínský obývá poslední zbytky lesa na několika ostrovech Filipín. Nártouni jsou ohroženi zejména v důsledku úbytku přirozeného prostředí, ale také lovením pro trh se zvířaty kvůli jejich vzezření roztomilých okatých skřítků.

Aktuálním cílem je vybudování ochranářského centra pro nártouny na ostrově Bohol a rozvoj ekoturismu v oblasti. Více informací o projektu najdete na www.tarsiusproject.org.

Ke shlédnutí: videoklip o projektu, který vznikl v roce 2015 a získal první cenu v soutěži pořádané zoologickou společnosti ZGAP (www.youtube.com/watch?v=ioReK6AgMSY&feature=youtu.be)

Foto: Milada Řeháková Foto: Milada Řeháková
Foto: Milada Řeháková Foto: Milada Řeháková
Foto: Milada Řeháková Foto: Milada Řeháková

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

120,- Kč Dospělí:

60,- Kč Děti, studenti, důchodci:

310,- Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě