amadina Gouldové Chloebia gouldiae

třída: Ptáci

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 1 000 Kč

amadina Gouldové

Třída

ptáci 

Řád

pěvci

Čeleď

astrildovití

Velikost

± 12 cm 

Potrava v přírodě

nejrůznější semínka a hmyz

Rozmnožování

snáší 4 – 5 vajec, inkubační doba 13 - 15 dní

Biotop 

teplé a suché savany

 

Rozšíření

Zajímavost

Amadina dostala podle anglického cestovatele a ornitologa Johna Goulda. Gould se roku 1838 vydal na výpravu do Austrálie, aby prostudoval tamější ptactvo. Výsledkem byla kniha Ptáci Austrálie, ve které popisuje 600 druhů zdejších ptáků, ze kterých 328 Gould nově objevil a popsal.

Amadiny jsou velice teplomilné. Na savanách, kde žijí, dosahují letní denní teploty 40 – 47 °C a noční jen občas klesají pod 20 °C. V období dešťů klesá denní teplota na 30 – 35 °C, což amadinám nevyhovuje a migrují na jih.

Tito pěvci hrají všemi barvami, mají růžový zobák, zelená záda, žluté břicho, fialovou hruď, modrý kostřec, černý ocas a černočervenou hlavu. Tyto amadiny vytvářejí širokou škálu barevných mutací. V přírodě je nejpočetnější barevnou formou černohlavá, méně červenohlavá a nejvzácnější je žlutohlavá variace. Sameček bývá mnohem pestřeji a sytěji zbarven, samička je oproti němu matná a nevýrazná. 

Amadiny žijí v hejnech, v období hnízdění se separují do párů. Hnízda si staví v termitištích, v dutinách stromů nebo obsazují opuštěná hnízda jiných ptáků. O potomky se starají oba rodiče. Výzkum ukázal, že samička může ovlivnit pohlaví svých ptáčat. Pokud si zvolí partnera s odlišným zbarvením hlavy, než má ona sama, vylíhne se více samců, a to až k poměru 4:1. Jistá genetická inkompatibilita mezi různě zbarvenými hlavami má za následek až 80% úmrtnost samičích ptáčat.

Ohrožení


Tento druh se řadí mezi druhu téměř ohrožené se stabilní populací ve volné přírodě. Za hlavní hrozbu pro tento druh je považována změna prostředí vlivem pastvy dobytka a rozsáhlé požáry na kontinentu. 

 
id:8350

pátek 1. dubna 2022

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě