antilopa jelení Antilope cervicapra

třída: Savci

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 5 000 Kč

antilopa jelení
Kde mě najdete v ústecké zoo

Třída

savci

Řád

sudokopytníci

Čeleď

turovití

Velikost

kohoutková výška 75-85 cm, hmotnost 35-40 kg

Potrava v přírodě

tráva, listí, květy, plody

Rozmnožování

březost trvá 180 dní, samice rodí jedno mládě

Biotop 

nížiny a polopouště

 

Rozšíření

Zajímavost 

Na první pohled zaujme výraznou pohlavní dvojtvárností (= dimorfismus), kvůli které se donedávna samec a samice rozeznávali jako dva různé druhy. Samice a mladí samci jsou žlutohnědí se světlým břichem, naopak dospělí samci mají tmavohnědou až černou barvu, která přechází v bílé břicho. Samci se dále vyznačují 50 – 60 cm dlouhými, spirálově stočenými a výrazně vrubovanými rohy. Samci jsou silně teritoriální.

Žijí v harémových rodinných skupinách maximálně s 20 členy. Stádo tvoří dominantní samec, samice a jejich mláďata. Dominantní samec stáda je vždy nejtmavší. Podřízení samci mají menší rohy a jejich zbarvení se podobá spíše samičímu. Když se samci podaří vyhrát souboj nad vůdčím samcem, srst mu ztmavne a rohy dorostou.

Antilopa jelení je jedním z nejrychlejších suchozemských zvířat. Dokáže běžet rychlostí až 72 km/h. Tyto antilopy jsou velmi plaché a při běhu vyskakují do výšky, čímž získávají lepší přehled po okolí. V případě nebezpečí je celé stádo varováno jedním z členů, který začne náhle vyskakovat vysoko do vzduchu. 

Ohrožení

V některých oblastech původního výskytu je tento druh antilop již téměř vyhuben. Hlavní příčinou poklesu populace je intenzivní lov a přeměna přirozeného prostředí na zemědělskou půdu.

Chov v Zoo Ústí nad Labem

Chovná skupina antilop jeleních je umístěna v horní části zoo, pod výběhem zeber Hartmannové. Leží poněkud stranou hlavní návštěvnické trasy, kde má poměrně klid k rozmnožování. Každým rokem se rodí několik mláďat.

id:2031

pátek 1. dubna 2022

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě