ara hyacintový Anodorhynchus hyacinthinus

třída: Ptáci

ara hyacintový

Třída

ptáci 

Řád

papoušci 

Čeleď

papouškovití

Velikost

délka 95-100 cm, hmotnost až 1700 g

Potrava v přírodě

nejrůznější plody, tvrdé ořechy, ovoce

Rozmnožování

snáší 2 vejce, inkubace 27-30 dní 

Biotop 

tropický les 

 

Zajímavost

Ara hyacintový je světově největší papoušek schopný letu. Rozpětí křídel může u některých jedinců dosahovat až okolo 120 cm. Tento druh je sice díky dlouhým perům ocasu největším papouškem, ale rozhodně není nejrobustnějším a nejtěžším. Toto prvenství zaujímá se svou až čtyřkilovou vahou novozélandský papoušek soví alias kakapo.

Jsou to velmi společenští ptáci. Létají nejčastěji v páru nebo v malých skupinách. V pozdních odpoledních hodinách se shromažďují na jednom místě, kde komunikují s ostatními druhy. Hnízdí v dutinách velkých stromů, v hliněných březích řek a přímořských oblastí, i ve stěnách útesů. Jeho silně zakřivený a zašpičatělý zobák nemá oproti ostatním arům na okrajích zubovité výstupky, což se promítlo i do jeho latinského rodového jména – Anodorhynchus (an = žádný, odo = zub, rhynchus = nos). Zobák je uzpůsoben k otevírání tvrdých ořechů, přesto ale běžně vybírají ořechy z trusu dobytka, který je částečně natráví.

Ohrožení

Ara hyacintový se řadí mezi druhy, jejich populace jsou v přírodě zranitelné. Dnes už přežívá jen ve třech malých oddělených populacích, s počtem jedinců odhadujících se na 2500 až 5000, a to zejména kvůli lovcům, nelegálnímu obchodu a úbytku přirozených biotopů. V přírodě je vázán jen na osm druhů palem a jejich kácením ztrácí zdroj potravy i hnízdní příležitosti. 

Chov v Zoo Ústí nad Labem

Tento druh je momentálně chovaný v zázemí.

 
id:5093

pátek 1. dubna 2022

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě