ara zelený Ara ambiguus

třída: Ptáci

ara zelený

Třída

ptáci 

Řád

papoušci 

Čeleď

papouškovití

Velikost

délka 80-90 cm, hmotnost až 1,4 kg

Potrava v přírodě

ovoce, zelenina, semena, ořechy

Rozmnožování

snáší 2-3 vejce, inkubační doba ±28 dní 

Biotop 

les, deštný prales

 

Zajímavost

Ve svém areálu rozšíření je ara zelený největším druhem papouška. Ara zelený je velice podobný arovi vojenskému. Rozlišovací znaky jsou například duhovky, kdy ara zelený má tmavě žlutou duhovku, zatímco ara vojenský ji má světlejší. Ara zelený je také o něco větší než ara vojenský. Samec a samice tvoří páry na celý život a sdružují se většinou do hejn maximálně po 8 jedincích. 

Ornitologický výzkum na Kostarice ukázal, že ara zelený je specializován na určitý druh potravy a za ní migruje na velké vzdálenosti. Jsou to zralé plody tropického stromu Lecythis costaricensis. Dřevnaté plody těchto rostlin mají víčka. Po jejich odstranění a vyjmutí dužiny se dají používat jako nádoby. Z tohoto důvodu se rod těchto stromů překládá do češtiny jako hrnečník. 

Ohrožení

Jeho populace se odhaduje na necelých 10 000 jedinců. Stavy ary zeleného se v jejich domovině stále snižují ztrátou životního prostředí, lovem a odchytem. V jižním Hondurasu zmizel téměř úplně vzhledem k vykáceným lesům a v důsledku chemických postřiků na bavlněných plantážích. Další příčina byla ta, že se v Hondurasu budovaly dvě dálnice a byl tam největší přírůstek obyvatelstva v celé latinské Americe. Počáteční ochranné projekty ary zeleného v Nikaragui byly zlikvidovány válkou, která se tam rozšířila. Navíc po válce zůstalo u obyvatelstva mnoho střelných zbraní, proto se dnes arů uloví daleko více než dříve. V Panamě se arové zelení ilegálně loví pro obchod, potravu i okrasné peří.

Chov v Zoo Ústí nad Labem

Tento druh je momentálně chovaný v zázemí.

 

pátek 1. dubna 2022

Patron zvířete

Na můj chov v zoo můžete přispět jakoukoli částkou, minimálně však 1 000 Kč.

Informace jak se stát patronem

zimní sezóna: říjen - březen

od 9.00 do 16.00 h Dolní pokladna:

zavřeno Horní pokladna:

od 9.00 do 16.00 h Pavilony:

do 17.00 h Areál zoo:

více

zimní sezóna: říjen - březen

120 Kč Dospělí:

60 Kč Děti, studenti, důchodci:

310 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě