jelen bělohubý Cervus albirostris

třída: Savci

Adopce zvířete

Jsem Vám sympatický, můžete se stát mým adoptivním rodičem. Částka adopce: 10 000 Kč

jelen bělohubý
Kde mě najdete v ústecké zoo

Třída

savci

Řád

sudokopytníci

Čeleď

jelenovití

Velikost

délka těla 180 - 220 cm, výška až 130 cm, hmotnost 140 - 230 kg

Potrava v přírodě

rostliny

Rozmnožování

rodí 1 mládě po 220 - 250 dnech březosti

Biotop 

vysokohorské louky

 

Rozšíření

Zajímavost

Tento vzácný jelen je endemitem Tibetské náhorní plošiny. Své jméno si vysloužil díky bíle zbarveným pyskům, bradě i dolní čelisti. Žije v nadmořských výškách od 3500 do 5100 m. V tomto extrémním prostředí je pouhých asi 20 dní v roce bez mrazu a roční průměrná teplota -1,76 °C. 

Těmto drsným podmínkám jsou jeleni bělohubí velmi dobře přizpůsobeni. Jejich srst je velmi drsná a hrubá, v zimním období může být až dvakrát delší než v létě a dokonale izoluje před chladem. Široké nozdry jim pomáhají nadechovat větší množství vzduchu, který je chudý na kyslík. Také mají menší a početnější červené krvinky, než podobně velká zvířata z nížin. 

Stejně jako ostatní jelenovití se dorozumívají zvuky připomínajícími bečení, bučení či mečení. V případě ohrožení se snaží zachránit útěkem, při kterém zvedají ocas a zježí bílé chlupy na zadní části stehen (tzv. zrcátko). Díky tomu jednotliví členové skupiny neztratí vizuální kontakt s jedinci, kteří utíkají před nimi.

Ohrožení

Jelen bělohubý patří mezi zranitelné druhy. Jeho největší hrozbou jsou lidé, kteří jej loví na maso, pro paroží a orgány, které se využívají v tradiční čínské medicíně. Dále také ubývá pastvin, na kterých by se mohl pást, díky jejich spásání domácími zvířaty.

 
id:1994

pátek 1. dubna 2022

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě