jeřáb mandžuský Grus japonensis

třída: Ptáci

jeřáb mandžuský
Kde mě najdete v ústecké zoo

Třída

ptáci

Řád

krátkokřídlí

Čeleď

jeřábovití

Velikost

výška 150 cm, rozpětí křídel 220 - 250 cm, hmotnost 7 - 10 kg

Potrava v přírodě

bezobratlí, drobní obratlovci, semena

Rozmnožování

klade 2 vejce, doba inkubace 29 - 34 dní

Biotop 

travnaté lokality, říční břehy, zalesněné bažiny

 

Rozšíření

Zajímavost

Ptáci z řádu krátkokřídlých mají většinou krátká zaoblená křídla, krátký ocas a velmi špatně létají. Hnízda si stavějí spíše na zemi. Do krátkokřídlých patří kromě jeřábů i chřástalové, lysky, dropové a slípky.

Tito jeřábi jsou silně vázáni na vodu. Od jara do léta hnízdí na Sibiři, Kurilských ostrovech a také na ostrově Sachalin, na podzim odlétají do východní Asie (Čína, Taiwan, Korea, Japonsko…). Výjimku tvoří hejno asi 1000 jedinců, které celoročně zůstává na ostrově Hokkaidó. 

Je to druhý největší druh jeřába, nejtěžší známý samec vážil 15 kg. Ozývají se hlasitým troubením. V době toku provádějí nádherné zásnubní tance, při nichž stojí s rozevřenými křídly proti sobě a vysoko vyskakují. Žijí ve stálých párech, ve kterých obvykle setrvávají až do smrti jednoho z partnerů. Oba partneři spolu pak na vodě hluboké přibližně 0,5 m budují hnízdo z rostlinného materiálu. V sezení na vejcích se rodiče střídají. Společně krmí mladé a přinášejí jim potravu na špičce zobáku, odkud ji potomci sezobávají.

Jeřáb mandžuský je japonským národním zvířetem, v japonštině nazývaným tančó. Symbolizuje dlouhověkost, štěstí a věrnost - jeřábi se dožívají až 60 let.

Ohrožení 

Jeřáb mandžuský patří mezi ohrožené druhy. Jeho populace se tenčí vlivem ničení a mizení mokřadů. Udává se, že ve volné přírodě žije posledních 2000 - 2500 jedinců, což je činí druhými nejvzácnějšími jeřáby světa.

 
id:2124

pátek 1. dubna 2022

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě