kachna žlutozobá Anas undulata

třída: Ptáci

Patron zvířete

Na můj chov v zoo můžete přispět jakoukoli částkou, minimálně však 1 000 Kč.

Informace jak se stát patronem

Třída

ptáci

Řád

vrubozobí

Čeleď

kachnovití

Velikost

délka těla 51 - 58 cm, hmotnost 0,6 - 2 kg

Potrava v přírodě

části rostlin a vodní bezobratlí

Rozmnožování

snáší 4 - 12 vajec, inkubace 26 - 29 dní

Biotop 

mokřady

 

Rozšíření

Zajímavost 

Samice je o něco menší a světlejší než samec, který má také výrazněji žlutý zobák. Tato kachna není stěhovavá, ale v období sucha se přesouvá, aby našla dostatek vhodné vody. Mimo období rozmnožování je vysoce společenská a tvoří velká hejna. Hnízdí na zemi v hustém porostu poblíž vody. Vzácně se vyskytuje v příměstských oblastech, v těsné blízkosti golfových hřišť, parků a jezer nebo přehrad.

Samec kachny žlutozobé předvádí mnohonásobné námluvní rituály. Četnost námluv, které předvádějí je vyšší než u jiných kachen. Ornitologové zaznamenali sedm hlavních vzorců námluv. Většina druhů kachen  nepředvádí všech sedm typů, nicméně kachna žlutozobá předvádí všechny. To je pravděpodobně důsledkem málo znatelného pohlavního dimorfismu a málo výraznými samčími znaky. Námluvní tance pak musí být složitější, aby samec samici zaujal. 

Stejně jako většina vodních ptáků, i tyto kachny přepeřují najednou. Při výměně peří kachny 3-4 týdny nemohou létat. Během tohoto období jsou velmi zranitelné a je pro ně náročné shánět dostatek potravy. Důsledkem je ztráta až čtvrtiny hmotnosti během první poloviny přepeřování. V druhé polovině tohoto období se pohyblivost opět zlepšuje a ztracenou váhu získají zpět. 

Ohrožení 


Kachny žlutozobé jsou v přírodě málo dotčeným druhem se stabilními počty jedinců. Ohrožením by pro tento druh mohlo být zavlečení invazních druhů zvířat či masivní znečištění vod.

 
id:9987

pátek 1. dubna 2022

letní sezóna: duben - září

od 9.00 do 18.00 h Dolní pokladna:

od 9.00 do 18.00 h Horní pokladna:

otevřeny Pavilony:

do 19.00 h Areál zoo:

více

letní sezóna: duben - září

140 Kč Dospělí:

70 Kč Děti, studenti, důchodci:

370 Kč Rodinné vstupné (2 + 2):

více

Pomáháme přírodě